De lucht in Toekomst wikkeling van de attracties kon daar door schaalvergroting en decoraties een nieuw hoogtepunt bereiken. Landschapshistoricus Jan Holwerda beschreef in zijn bijdrage de ontwikkeling van die speel- en attractietoestellen. Veel oude attracties waren gebaseerd op voorbeelden uit het bekende boek Magazijn van tuin-sieraaden van G. van Laar uit 1802. Deze op buiten plaatsen geplaatste attracties zijn nu bijna overal verdwenen. Fraaie voorbeelden pas seerden de revue, van miniatuurschepen in historische vijverpartijen tot de montagne Russe, een grote houten glijbaan waar de bezoekers met een sleetje vanaf konden roetsjen. Op enkele buitenplaatsen - zoals Drievliet in Rijswijk - werden een theehuis met de bijbehorende speeltoestellen, later weer ingeruild voor grotere attracties. Na de pauze behandelde Heemschut direc teur Karel Loeff de ontwikkeling van attrac ties op de kermis. Veel daarvan werden gethematiseerd naar aanleiding van nieuwe vindingen of ontwikkelingen. Zo sprak het thema vliegen enorm tot de verbeelding. Er waren die daadwerkelijk de lucht in gingen, maar ook attracties waarin je het idee had dat je kon vliegen waren populair. Aan de hand van kermisattracties is zo bijvoorbeeld ook de ontwikkeling te volgen van de ruim tevaart, van de Sputnik tot de Spaceshuttle. Ook de geschiedenis van populaire dansen komt aan bod in de attractie-ontwikkeling, van de cakewalk tot de calypso, de hully gully en de breakdance. Na de inleidingen werd het tijd om het park De Waarbeek te bezoeken. Eigenaar Arijen van Bavel gaf uitleg over de historie van het park en de attracties, waarvan de Rodel baan al negentig jaar lang in werking is. Dagvoorzitter Ineke Stroucken, oud-direc teur van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur en later het Kenniscentrum voor Immaterieel Erfgoed, vroeg aan Hans de Gruil, voorzitter monumentencommissie gemeente Hengelo wat nu de volgende stap zou moeten zijn. De Gruil ziet evenals eige naar Van Bavel een kans en het belang van bescherming van De Waarbeek als monu ment. Karel Loeff stelde dat met name de Rodelbaan uit 1930 bescherming verdient als rijksmonument. Deze attractie is de oud ste stalen achtbaan van Europa en is echt een vergeten object dat in de inventaris van het Rijk thuis hoort. Of het park ook rijks monumentale waarde bezit, zal een nader onderzoek moeten uitwijzen. In elk geval pleitte De Gruil voor de status van gemeen telijk monument. Op welke wijze invulling moet worden gegeven aan de omgang met de verschillende elementen, zoals de vaak historische attracties, moet ook nader wor den uitgewerkt. Stroucken wist bij de aanwezigen unanieme bijval te oogsten voor nadere acties. Ten eerste willen Heemschut en de Donderberg- Groep samen komen tot een uitgave waarin, zoals eerder door English Heritage gedaan is, een algemene schets wordt gegeven over de geschiedenis van dit bijzondere onder werp. Voor de inventarisatie van waarde volle attracties in ons land werden meerdere suggesties gedaan. Een ervan is het maken van een website, waarin - gekoppeld aan de systematiek van de Stichting Mobiele Col lectie Nederland - historische attracties kun- nen worden ondergebracht. Het uitzoeken en aanvullen van deze lijst is een zaak van meerdere partijen, waaronder die van ken ners, kermisbonden, eigenaren en musea. Studenten van een universiteit zouden hier een mooie start mee kunnen maken. Arijan van Bavel van De Waarbeek was blij met de steun voor bescherming van park en attracties. Hij moet elk jaar opnieuw aan de keuringsinstanties uitleggen dat zijn park unieke oude attracties bevat. Zeker voor wat betreft de Rodelbaan zijn er geen standaardoplossingen om de veiligheid (nog beter) te garanderen. Veiligheid en unici teit vereisen maatwerk en juist daar komen eigenaren in de knel te zitten. Er zijn dan ook veel overeenkomsten met de proble men bij de inmiddels beter georganiseerde groepen eigenaren van weg-, rail- en lucht- gebonden objecten. Daarnaast ziet Van Bavel mogelijkheden voor sponsoring. Bij dragen leveren aan instandhouding van een monument is aantrekkelijker dan investeren in een 'gewone' attractie. Heemschut directeur Karel Loeff sloot af met een wens: ik hoop dat we volgend jaar niet alleen een inleidend overzicht hebben, maar dat ook minister Van Engelshoven een bordje rijksmonument op de Rodelbaan zal onthullen. juni 2018 HEEMSCHUT 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 37