Komen de Russen eraan? Tijdens de Koude Oorlog was dat een prangende vraag en Nederland werd overdekt met een netwerk van uitkijkposten, waar het Korps Luchtwachtdienst het luchtruim afspeurde naar vijandelijke vliegtuigen. Van de 138 speciaal gebouwde luchtwachttorens resten er negentien, die vaak in slechte staat verkeren. De restauratie van de toren bij het Groninger Warfhuizen was dan ook aanleiding voor een feestje. Eric LeGras Prefab elementen Luchtwachttorens kunstwerken en landmarks Luchtwachtoren 701 staat er wat verloren bij in het vlakke Groningerland. Dat heeft als voordeel dat je na een kleine klimpartij een goed uitzicht hebt, niet alleen op het omringende platteland maar ook op het luchtruim. En daar ging het om: vrij uitzicht en de mogelijkheid om vliegtuigen al van ver te horen aankomen. Of er van luisteren veel terecht kwam is de vraag. De wind in Groningen kan onbarm hartig en luidruchtig zijn. In de herfst en de winter was het ook nog koud en voor de luchtwachters was er daarom een schuil hokje ingericht. Naast de apparatuur voor het bepalen van de koers van naderende vliegtuigen, was en is dat de enige voorzie ning op de 15,5 meter hoge toren. Ook de rest van het gebouw straalt eenvoud uit. 'Alles was gericht op snel en goedkoop bouwen', vertelt Frederik Schrik, die als 2 bouwkundige bij het Ministerie van Defen sie was betrokken bij het onderhoud van de o ij luchtwachttorens: 'Ze zijn in het midden van -Q de vorige eeuw, de tijd van de Koude Oorlog, ontworpen door architect Marten Zwaagstra 34 HEEMSCHUT februari 2018

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 34