HEEMSCHUT SI Airey-woningen bedreigt Herontwikkeling van de IJ-oevers actief UTRECHT Zeist - In de wijk Griffenstein is in de jaren '50 een aantal sociale woningen gebouwd die gel den als waardevolle toonbeelden van wederop bouwarchitectuur. Ze zijn dan ook aangewezen als gemeentelijk monument. Het betreft 191 woningen aan de Ridderschapslaan, Jacoba van Beierenlaan en Cornelis Schellingerlaan. De woningen zijn zeer beeldbepalend en ver dienen het alleen al om die reden om behou den te blijven. Een deel van de woningen is gebouw door de bekende architect Jan Wils; de overige zijn gebouwd volgens het zogenaamde Airey-systeem. Met dit type systeembouw was het mogelijk om in korte tijd een groot aan tal woningen te bouwen. In verband met de woningnood na de oorlog werd het systeem veel toegepast. Intussen is in ons land een groot deel gesloopt of onherkenbaar gereno veerd. Daarom is het van belang zuinig om te gaan met de resterende woningen van dit type. De woningbouwvereniging die de woningen in bezit heeft, wil ze echter slopen; ze heb ben vochtproblemen en zijn gehorig. Er is ook sprake van achterstallig onderhoud, waardoor renovatie en verduurzaming volgens de eige naar moeilijk te realiseren is. De gemeente is vooralsnog bereid de monumentstatus van de woningen op te heffen en een vergunning tot sloop te verlenen. Heemschut Utrecht is het niet eens met dit voornemen en zet zich in voor behoud. De ervaring heeft geleerd dat vergelijkbare woning bouwcomplexen in onder andere Amsterdam en Amersfoort, met veel respect voor de oor spronkelijke architectuur, werden gerenoveerd. De woningbouwvereniging en de gemeente lijken zich onvoldoende rekenschap te hebben gegeven van nieuwe technieken die tegenwoor dig bestaan, waarbij bijvoorbeeld vochtproble- men en geluidsoverlast kunnen worden aange pakt. AMSTERDAM Amsterdam - Langs de oever van het IJ liggen de Amsterdamse industrie- en havengebieden, die onlosmakelijk verbonden zijn met de ont wikkeling van de stad. Deze gebieden ontlenen hun identiteit aan de vele nog aanwezige indus triële gebouwen, de kades en de nog gedeelte lijk bestaande insteekhavens. In de komende jaren zal een deel van dit gebied echter sterk veranderen: Amserdam gaat hier de hoog ste delijke woon-werkgebieden Haven-Stad en het Hamerkwartier ontwikkelen. De gemeente stelt dat zij de historische herken baarheid en identiteit van deze havengebieden wil behouden. Echter, veel van de bijzondere pan den en objecten hebben nog geen beschermde status. De woningen zijn binnen de wijk zeer beeldbepalend en verdienen het alleen al om die reden om behouden te blijven voor de ver dere versterking van cultuurhistorische waarden in de plannen, evenals het behoud van verschil lende beeldbepalende en behoudenswaardige complexen. Zo staat in het toekomstige gebied Haven-Stad het imposante Cargill-complex met karakteristieke silo's, dat een belangrijke rol zou kunnen spelen als identiteitsdrager in de heront wikkeling van het gebied. Hetzelfde geldt voor de Kromhouthal in het Hamerkwartier, waarbij de gemeente van plan is om het zuidwestelijke deel te slopen. Heemschut Amsterdam strijdt voor het behoud van deze panden en het toe kennen van de monumentenstatus. Behoud kan een enorme bijdrage leveren aan de succesvolle ontwikkeling van het gebied! Eline Splinter Het complex van Cargill in het Amsterdamse havengebied. februari 2018 HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2018 | | pagina 17