Toegang tot binnenstad bedreigd Wijkcentrum Transvaal GRONINGEN AMSTERDAM Groningen - Wie met de trein naar Groningen reist om de binnenstad te bezoeken, komt als vanzelf door de Folkingestraat, de natuur lijke looproute naar het centrum en een visi tekaartje van de stad. De smalle entree wordt gevormd door een aantal 19de-eeuwse huizen en de synagoge. Heemschut streed ooit suc cesvol voor behoud daarvan. De huizen zijn wit gestuukt of opgetrokken in de karakteristieke rode baksteen. Een bekende huisjesmelker heeft het plan opgevat twee huizen tegenover de synagoge op te hogen om ruimte bieden aan wooneen heden voor studenten. Het lage huisje tegen over de synagoge zou worden afgebroken en vervangen door een gebouw van drie verdie pingen. Het hoekpand op de Nieuwstad zou opgehoogd worden met een extra verdieping plus een nieuw dak, zodat ook onder de kap gewoond kan worden. Het pand is recentelijk aangewezen als gemeentelijk monument. De belangrijkste elementen voor behoud zijn het muurwerk op de eerste verdieping en het dak. De aangevraagde vergunning dateerde echter van voor het toewijzen van de monumenten status. De plannen vielen niet in goede aarde bij de omwonenden en de winkeliers. Ook de gebrui kers van de synagoge vrezen dat hun gebouw in de schaduw komt te liggen en dat bezoek min der aantrekkelijk wordt. Omwonenden en win keliers hebben nagelaten bezwaar in te dienen, omdat er een gesprek met de wethouder zou plaatsvinden. Een alert Heemschut-lid merkte op dat in de publicatie alleen sprake was van nummer 65 en dat het hoekpand daar dus onvermeld was gebleven. Hierop heeft Heem schut Groningen alsnog een pro-forma bezwaar kunnen indienen, wat is toegewezen. We wach ten nu de verdere ontwikkelingen af. Heemschut Amsterdam heeft architectuurhis toricus Michiel Kruidenier verzocht om het wijk centrum Transvaal aan de Danie Theronstraat te onderzoeken. Het wijkcentrum is in de jaren 1973-1975 gebouwd naar ontwerp van de archi tecten Pi de Bruijn en Ruud Snikkenburg van de Amsterdamse Dienst Volkhuisvesting. Het wijk centrum is een hoogwaardig voorbeeld van de architectuur van de jaren zeventig en wordt in vele overzichtswerken genoemd. De gemeente wil het leegstaande gebouw verkopen. Sloop is mogelijk omdat het pand geen beschermde status geniet. Heemschut Amsterdam zet in op bescherming en herbestemming van dit architectuur- en cultuurhistorische, waardevolle gebouw. Met behulp van de studie van Michiel Kruidenier gaat Heemschut het gesprek aan met de gemeente en andere betrokkenen. Norman Vervat Het wijkcentrum vanaf de Danie Theronstraat. Groningen Earnewald Zijerveld Lelystad Amsterdam Dien 0 Deventer Cabauw Rheden Rotterdam 14 HEEMSCHUT december 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 14