Wapenschild ontvreemd Resultaat in Hollands Kroon! Weerenkapel eindelijk monument ZUID-HOLLAND Rotterdam - Verdrietig nieuws uit Rotterdam. In april is het wapenschild van koningin-regentes Emma van het voormalig hoofdkantoor van de firma Van Waning gestolen. Om het gebouw te beschermen tegen de elementen was het pand ingepakt. Rondom het gebouw stonden steigers met daarover een zeil. Van de steigers maakten (nog) onbekenden gebruik. Zij verwij derden het honderd kilo zware wapen van 150 bij 100 centimeter van de gevel. Sindsdien is het spoorloos. Het gebouw, bekend als het Van Waningpand, werd in 1898 in gebruik genomen. Het is het enige gave restant van de Cementsteenfabriek Van Waning. Sinds 2000 is het een rijksmo- nument. Bijzonder is het gebruik van betonnen details in de bakstenen gevel. Rond 1900 was het gebruik van beton nog zeer ongebruikelijk. Sinds 1991 staat het pand leeg. De gemeente zoekt sindsdien naar een geschikte herbestem ming. Het verdwijnen van het wapenschild tast het rijksmonument zeer aan. Je kunt stellen dat het onthoofd is. Tegelijkertijd roept het gebeu ren vragen op. Zitten er vandalen, dieven of liefhebbers achter de daad? Hoe deden zij dit ongestoord midden in een woonwijk? Voorals nog blijft het een raadsel. Gertjan De Boer AMSTERDAM NOORD-HOLLAND Hollands Kroon - Met uitzondering van de VVD heeft de gemeenteraad begin juli ingestemd met de aanwijzing van monumenten. Al in 2013 sig naleerde Heemschut bij de Grote Monumenten- GemeenteTest dat Hollands Kroon behoorde tot de slechtst presterende gemeenten wat betreft het voeren van een verwantwoord monumen tenbeleid. Daar gaat nu vier jaar later, in aanloop naar de verkiezingen, verandering in komen. Groen-Links, PvdA, ChristenUnie, Progressief Hollands Kroon, D66, Onafhankelijk Hollands Kroon en Senioren Hollands Kroon hebben de kadernota aangenomen en wilden tevens geld reserveren voor het opstellen van een monumen tenlijst. Het benodigde bedrag is echter nog niet vastgesteld. De gemeente kijkt met een schuin oog nu naar buurgemeente Schagen waar voor 143 gemeentelijke monumenten een bedrag is gereserveerd van 25.000 euro. De koudwatervrees voor een effectief monu mentenbeleid in de gemeente lijkt nu verdwe nen. Heemschut Noord-Holland is tevreden over de ingeslagen weg van de raad en hoopt dat daarmee ook de waardevolle stolpen in de gemeente - zie de special op pagina 23 - behouden blijven. Na negen jaar heeft stadsdeel Noord einde lijk de Weerenkapel aan Het Breed aangewe zen tot gemeentelijk monument. In de zomer van 2008 heeft Heemschut Amsterdam het stadsdeel verzocht om deze toen door leeg stand sterk bedreigde kerk te beschermen. Het gebouw is in 1966-1969 gerealiseerd naar ontwerp van de voor de periode belangwek kende architecten Joost van der Grinten en Leo Heijdenrijk. Het gebouw is opgetrokken in een sobere functionalistische stijl en behoort tot de belangrijke voorbeelden van naoorlogse kerkbouw in Amsterdam. Enkele jaren geleden heeft het met respect voor de oorspronkelijke architectuur een nieuwe kerkelijke bestemming gekregen. Heemschut Amsterdam is blij dat het kerkgebouw nu is aangewezen, maar de lang zame afhandeling van aanwijzingsprocedures - een gevolg van de bestaande stadsdeelstruc tuur - blijft een groot punt van zorg. Norman Vervat 18 september 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 18