Special August Arthur Dullé Het was de wens van de heer Dullé dat deze stukken naar de Vereniging zouden gaan. Dit was voor Heemschut een zeer vriende lijk gebaar. Nu de collectie via de website ontsloten is willen we daarvoor, in de vorm van dit In Memoriam, onze blijvende dank uitspreken. De heer Dullé is de zoon van Arthur Augus tus Dullé uit Gent en Evertje Groeneveld uit Vinkeveen. Het echtpaar vestigt zich in Amsterdam en krijgt twee kinderen: Johan nes Josephus (Jo), geboren in 1905 en August Arthur (Guus) in 1910. Na de lagere school vervolgt Guus zijn studie met een driejarige cursus op de Bijzondere Han delsschool waar hij in 1926 zijn diploma behaalt. Deze schoolkeuze bepaalt meteen het verloop van zijn professionele leven. Hij moest echter wel een baan zien te vin den tijdens de crisisjaren van de jaren 30. 'Anderhalf jaar heb ik werkloos rondgelo pen, ik liep elke dag bedrijven af en bood mij aan als volontair.' Vertelt hij in 1975 aan het maandblad Amsterdam werkt. Uiteinde lijk lukt het Guus toch om aan het werk te gaan als assistent boekhouder en hij zal dit beroep tot en met 1935 bij verschillende bedrijven blijven uitoefenen. Assistent blijft hij niet, want Dullé klimt gestaag op tot vol waardig boekhouder. Ondertussen heeft Guus zijn George gevon den. Georgina Christina Hoogeboom (1910 1994) en August Arthur Dullé verloven zich in 1931 en trouwen vijf jaar later. Getuige de vele brieven in zijn persoonlijke archief blijkt het een gelukkig huwelijk te zijn. Een huwelijk dat verder kinderloos blijft. Vanaf 1935 werkt Dullé voor de gemeente Amsterdam bij de Luchthaven Schiphol - dat toen nog onder de jurisdictie van de gemeente viel - voor de Dienst Haven en Handelsinrichtingen. Deze afdeling ging destijds over de exploitatie van zowel de Amsterdamse zeehaven als de luchthaven. Vervolgens maakte hij in 1938 de overstap naar de publiciteitsafdeling van Schiphol. Hij zal daar tot zijn pensioen blijven wer ken. Acht jaar na deze wissel wordt de heer Dullé benoemd tot perschef van Schiphol, waar hij intern bekend komt te staan als de 'De Tijger' en de 'Leo Horn van Schiphol'. De eerste bijnaam behoeft geen uitleg, de tweede wel. Leo Horn was een internatio naal succesvolle scheidsrechter, bekend om zijn autoritaire optreden tijdens wed strijden en uitgesproken meningen. Deze benamingen van Dullé geven blijk van een assertieve houding, wat een perschef siert. Over Dullé doen opmerkelijke verhalen de ronde. Zo lukt het hem bijvoorbeeld dat de Sovjet minister van buitenlandse zaken, Andrej Gromyko, de pers te woord staat. Gromyko stond bekend om zijn mijdende gedrag wat betreft de media en bovendien zou hij geen Engels spreken. De heer Dullé trof minister Gromyko echter lezend aan, en jawel, het was een Engelse krant - de rest is geschiedenis. Voor de luchthaven Schiphol was Dullé ook bij publicaties betrokken. Een publicatie waaraan hij heeft meegewerkt is Het spie dend oog der luchtcamera; 170 luchtfoto's met toelichtende tekst uit 1948. U raadt het al, hierin wordt Nederland vanuit een 24 HEEMSCHUT juni 2017

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 24