I Waar zit bij kerken en kloosters de transformatieruimte Wat is het resultaat? En hoe nu verder met het religieus erfgoed? Het religieus erfgoed in ons land staat sterk onder druk. De steeds verdergaande ont kerkelijking maakt dat de komende jaren noodgedwongen veel kerken en kloosters zullen worden gesloten, afgestoten of leeg komen te staan. Maar ook bij voortzetting van (religieus) gebruik zijn er problemen. Kerken zijn vaak, vanwege hun grootte, waardevolle bouwwijze en interieurs, kost bare gebouwen om in stand te houden. Tijdens de afgelopen twee jaar zijn verschil lende partijen, zoals kerkgenootschappen, de rijksoverheid en maatschappelijke orga nisaties met elkaar in gesprek gegaan rond thema's die spelen bij religieus erfgoed. Nevengebruik Duidelijk is dat het proces rond sluiting, overdracht en verkoop vaak verschillend wordt ingestoken. Dat is soms te verklaren vanuit de organisatiewijze van de verschil lende geloofsgemeenschappen en soms door de houding van de lokale overheid en belangenorganisaties. Ook zijn er verschil- De dorpskerk in Wilp is een van de geselecteerde kerken voor het programma 'Open Kerken en Kloosters' in het kader van de Agenda Toekomst Religieus Erfgoed. len per regio, bijvoorbeeld met betrekking tot de (co)financiering en kansen rond her bestemming. Een algemene conclusie is dat bij teruglopend kerkbezoek eerst zou moeten worden gekeken naar verantwoord nevengebruik, pas dan naar algehele her bestemming. De Grote Kerk van Naarden is een dergelijk voorbeeld: de kerkgemeente houdt met uitzondering van zes zondagen per jaar - dan zijn er andere activiteiten - Manifesten Heemschut heeft net als de andere deelnemers een manifest opgesteld met haar standpunt, bijdrage en inzet voor het religieus erfgoed in de toekomst. Alle resultaten van de mani festatie zijn in woord en beeld samen gebracht op de website www.toekomst religeurserfgoed.nl. Hier is ook het boekje 'Verbinding naar de toekomst' met resultaten en tips te vinden. Het onderdeel 'Tien Geboden bij het (tij delijk) herbestemmen van religieus erf goed' is daarbij in het bijzonder de moeite waard voor iedereen die zich persoonlijk inzet bij dreigende kerksluitingen. Op www.heemschut.nl is een thema over religieus erfgoed te vinden. Hier vindt u ook een interessante bijdrage van Kees Doevendans met als titel: 'Religieus erfgoed: monumentaal of mysterie?' nog steeds diensten in het gebouw. Zo heeft de kerk steeds meer een plaats veroverd als ontmoetingsruimte voor de gemeenschap, waarbij verschillende vormen van samen komst en gebruik mogelijk zijn. Waardedifferentiatie Een van de interessante uitspraken tijdens de manifestatie kwam van Susan Lammers, directeur van de Rijksdienst voor het Cul tureel Erfgoed. Zij gaf aan dat de RCE gaat kijken naar waardedifferentiatie. Dat bete kent niet zozeer dat beschermde gebou wen hun status verliezen, maar dat gezocht gaat worden naar de mogelijkheden om bij kerken en kloosters te kunnen bepalen waar de transformatieruimte zit. In veel gevallen zijn kerkgebouwen alleen her te gebruiken als er keuzes worden gemaakt, bijvoorbeeld met betrekking tot het (al dan niet deels) behouden van het interieur. Gemeenten zouden bovendien met verschillende par tijen een visie moeten ontwikkelen op de toekomst van de kerkgebouwen in hun gemeente. maart 2017 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2017 | | pagina 39