Geen buren meer Spookstraten Hodes is niet bang dat er in Amsterdam 'spookstraten' zullen ontstaan, zoals in Londen. 'De kleinschaligheid van de huizen, de steile trappen en de strenge Monumenten wet maken de grachtengordel geen prooi voor rijke buitenlanders. Die willen namelijk riante afmetingen en de luxe van liften.' Is het aantal hotelkamers nog goed te regu leren in een bestemmingsplan, het beteuge len van de wildgroei aan het aantal Airbnb- accommodaties is een stuk weerbarstiger. De grondgedachte van Airbnb is sympathiek en het maakt reizen betaalbaar en persoon lijk. Inmiddels weten we beter en is de over last van (illegale) Airbnb-verhuur explosief gestegen. Binnenstadbewoners klagen dat ze geen buren meer hebben en elk week end wildvreemde mensen in hun trappen huis tegenkomen. Ze voelen zich vreem delingen in hun eigen woonomgeving. Niet alleen voor de hotelbranche is Airbnb een disruptive innovation gebleken, maar ook voor de sociale cohesie. Met goed fatsoen kan je in populaire toeristensteden eigen lijk niet meer gebruik maken van Airbnb, omdat je weet datje door de bewoners met de nek wordt aangekeken. Hodes blijkt wat milder te zijn over de Airbnb-problematiek: Tegenover mijn huis aan een rustige gracht ligt een woonboot die via Airbnb wordt ver huurd. In de zomer zitten daar tot 's avonds laat jongeren te blowen en naar muziek te luisteren. Als ik vraag of het wat zach ter mag en uitleg dat hier mensen wonen, wordt hier meestal meteen gehoor aan De negen straatjes zijn inmiddels een toeristische 'hotspot' geworden. Het knelt met name wanneer (semi-) open bare en beeldbepalende gebouwen worden herbestemd tot hotels. Een goed voorbeeld is het voormalig Paleis van Justitie aan de Prinsengracht dat een hotel wordt. Heem schut Amsterdam had graag gezien dat het gebouw een woonwerkfunctie zou krijgen, juist om de balans in dit toeristische gebied enigszins te kunnen herstellen. De commis sie is van mening dat op de lange termijn het sociale rendement vele malen hoger is, dan het financiële gewin op korte termijn dat de verkoop aan de hoogste bieder heeft opgebracht. Hodes: 'Ik heb één mantra, en dat is: men ging - menging - menging. De stad moet sturen op betaalbaar wonen in het cen trum. Als het geen hotel was geworden, dan was het Paleis van Justitie herbestemd in een zeer luxueus appartementencom plex, omdat het een van de weinige pan den is waar je liften in kan bouwen. Als alle recente hotels verbouwd zouden zijn in luxe appartementen hadden we geklaagd dat de grachtengordel een tweede Chelsea was geworden, waar de huizen in handen zijn van buitenlandse miljonairs die er niet wonen.' De rondvaart is nog steeds een van Nederlands meest populaire toeristenattracties. 8 HEEMSCHUT juni 2016

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 8