In 2009 werd Heemschut erop geattendeerd dat er bij de Provincie Zuid-Holland concrete plannen in voorbereiding waren voor een bochtafsnijding van de Delftse Schie. Op zich had Heemschut Zuid-Holland geen bezwaar tegen deze bochtafsnijding. Voorwaarde was wel dat deze ruimtelijk op een verantwoorde wijze werd ingepast, zonder verstoring van de cultuurhistorische en landschappelijke waarden. Een Schiebocht zonder beroepsvaart zou een enorme recreatieve impuls voor het gebied kunnen betekenen. Gert Vos Ontwerp wijzigingsplan Bochtafsnijding Overschie Voor de realisatie van het provinciale plan was een wijziging van het bestaande bestemmingsplan nodig. Daartoe werd in oktober 2012 door de gemeente Rotterdam het ontwerpwijzigingsplan 'Bochtafsnijding Delftse Schie' ter visie gelegd. Onze teleur stelling was groot. Er lag een onuitgewerkt deelplan dat eigenlijk niet meer was dan een autonome technische benadering van de nieuwe waterloop door de Oost-Abtspol der langs het door beplanting afgeschermde industrieterrein. Van het door ons verwachte totaalplan, waarbij rekening werd gehouden met de waardevolle cultuurhistorische kwa liteit en identiteit, bleek geen sprake. Het plan behelsde onder andere: - De afsluiting van de oude Schiebocht door twee 1,00 meter hoge bruggen naar het door de bochtafsnijding ont stane poldereiland, met aan weerszijden de aanleg van natuurlijke zachte oevers langs de oorspronkelijke kades, waar door de oude Schiebocht min of meer gedegradeerd werd tot sloot. - Kap en uitdunning van het groene scherm langs het industrieterrein waar door het zicht op het industrieterrein vanuit Oud Overschie over de Oost-Abts polder niet langer landschappelijk werd afgeschermd. Nergens was in het plan afleesbaar dat voldaan was aan de wettelijke bepaling om rekening te houden met de aanwezige (bovengrondse) cultuurhistorische waarden. Deze argumenten vormden destijds de basis voor de zienswijze die Heemschut op dit wij zigingsplan had ingediend. Dat de onvrede over dit plan breed verspreid was, bleek Visualisatie van de bochtafsnijding Delftse Schie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 42