«m Een voorbeeld van een stukje levend Gronings landschap met afleesbare ontstaansgeschiede nis in Ezinge. Daar wil de provincie naartoe. logische en aardkundige waarden nu inte graal en onlosmakelijk zijn opgenomen als 'provinciaal belang' in één hoofdstuk 'Beschermen landschap en cultureel erf goed'. Wat Heemschut echter zorgen baart, is dat de provincie Groningen inspanningen vraagt van de gemeenten en die kennelijk niet wil of kan afdwingen. Wat nou als die gemeenten het erbij laten zitten?' Graper: 'We willen de gemeenten prikkelen. Maar dat is niet helemaal vrijblijvend. Deze ontwerp-Omgevingsvisie legt gemaakte afspraken vast en daardoor op, maar dan op een goede manier. Zo vragen we de gemeenten dit jaar nog te komen met een lijst van bijzondere, beeldbepalende gebou wen. We helpen ze daar ook bij, want we bespreken met de Vereniging van Groningse Gemeenten hoe gemeenten dit kunnen doen. Bijzondere gebouwen, vaak op bij zondere locaties of in een bijzondere omge ving, die soms een gemeente-overstijgend belang hebben. Ja, dit college legt veel meer bij de gemeenten neer. Maar ik denk dat de kans op succes heel groot is door de warme overdracht die wij hanteren.' Bosch: 'Veel gemeenten missen deskun digheid op het gebied van erfgoed en cul tuurlandschap. Ik zou niet weten hoe zij de Omgevingsvisie zonder hulp kunnen uitvoe ren. Je kunt als provincie ook een soort kennisnetwerk en kenniscentrum starten en werkconferenties en cursussen organi seren.' Graper: 'Er bestaat geen universele oplos sing voor alle gemeenten. De aanpak moet daarom verschillend zijn. We overwegen overigens wel het instellen van een kennis knooppunt.' Bosch: 'Het gebouwde erfgoed van Gronin gen staat op dit moment onder zeer grote druk door de gevolgen van de gaswinning en de sterke afname van de bevolking in Noordoost-Groningen. Hoe gaat u daar mee om?' Graper: 'De combinatie aardbevingen en krimp maken de urgentie van het beleid veel groter. Feitelijk moeten wij nu in tien jaar doen waar anders zestig jaar voor staat. Ik deel de angst dat we daardoor veel beeld bepalende gebouwen en landschappen kwijtraken. Wat ik heel belangrijk vind, is dat we dan heel bewust en beheerst kunnen kiezen wat we behouden en wat we willen ontwikkelen. Daar vind ik de erfgoedmonitor heel belangrijk bij. Die moet een goed en compleet overzicht geven van de waarden van gebouwd cultureel erfgoed in ruimtelijke context. We willen de monitor samen met andere partijen maken. In de vijf gemeen ten die de kern van het aardbevingsgebied vormen is 80 procent van de rijksmonu menten beschadigd. In het gebied daarbui ten gaat het om 60 procent. We sturen aan op een snelle waardestelling omdat anders alleen op economische waarde besloten wordt tot sloop of herstel.' Pier Bosch: 'Groningen telt voornamelijk Rijksmonumenten. Er zijn geen provinciale en ook nauwelijks gemeentelijke monumen ten. De provincie stopt een miljoen euro per jaar in het Monumentenfonds. Daar kun nen drie rijksmonumenten van opgeknapt worden. Hoe kan Groningen die inhaalslag maken?' Fleur Graper: 'Er zijn natuurlijk regelingen voor het aardbevingsgebied. Schadever goedingen die aardoliemaatschappij NAM betaalt. De nieuwe Rijksdienst Nationaal Coördinator Groningen met oud-commis saris van de Koningin Hans Alders aan het hoofd heeft daar een belangrijke rol in. Ministeries, gemeenten en provincie bunde len daarin hun krachten. Wij gaan daarnaast in gesprek met onder andere het Nationaal Restauratie Fonds, het Groenfonds en het Prins Bernhard Cultuurfonds. We willen onze middelen koppelen aan derden. We denken aan een soort voorfinanciering en aan een revolverend fonds. Provinciale Sta ten hebben in een motie al opgeroepen geld vrij te maken voor een plan van aanpak voor erfgoed op basis van de erfgoedmonitor. Wij stellen geld beschikbaar voor het opzetten van die monitor, de Staten kunnen de uit voering ervan financieren.' Pier Bosch: 'Het is duidelijk. Groningen staat voor enorme uitdagingen. Het best mogelijke resultaat wordt alleen bereikt als alle betrokken partijen goed samenwer ken. Heemschut Groningen volgt dit proces daarom op de voet.' juni 2016 HEEMSCHUT 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 35