Te Huur Erfgoedorganisaties zien kansen voor cultuurhistorie De straat De leegstand van monumenten in Enkhuizen is verontrustend. Dat vinden de vereniging Oud Enkhuizen en de stichting Stadsherstel al jaren. Eind vorig jaar sprak Heemschutdirecteur Karei Loeff ronduit over verpaupering. 'Daar schrok ik echt van', zegt Nico Waalkens van Stadsherstel. Het was net het laatste zetje dat de gemeente Enkhuizen nodig had. Nu komt er een symposium. Theo Wortel Leegstand in Enkhuizen Het bronzen schildje van Stadsherstel Enkhuizen. De Westerstraat is de oudste winkelstraat van Enkhuizen. Een lange maar smalle straat zonder auto's maar met een enorme concentratie aan monumenten. Veel uit de 17de eeuw met soms nog honderd jaar oudere elementen. Inmiddels staan 35 win kelpanden leeg. De helft is rijksmonument. De etalages worden soms tijdelijk verhuurd of voor het oog gevuld. De middenstanders van de Westerstraat verdienden nooit kapitalen. Maar ze had den hun zaakjes tot de huidige winkelcrisis De gidsen van links naar rechts: Frans Chattellon, Nico Waalkens (beiden Stadsherstel Enkhuizen) en Klaas Koeman (Oud Enkhuizen). netjes voor elkaar. Wat zich nu wreekt, is dat winkeliers van slechtlopende zaken ook geen geld hebben voor noodzakelijk onder houd aan hun pand. Frans Chattellon, directeur van Stadsherstel, staat stil ter hoogte van nummer 55. 'Kijk.' Hij wijst. 'Hier, daar, daar en daar. Op nog geen honderd meter afstand van elkaar staan zeven winkels te huur of te koop.' Het is het hart van het winkelgebied. De gemeente staat niet makkelijk toe de winkelbestemming te veran deren in wonen. 'Hier kauwen we onze kiezen regelmatig op stuk', gromt Stadsherstelvoor- zitter Nico Waalkens voor Westerstraat 74. 'We wilden van dit winkelpand appartementen maken. Maar we krijgen niet voor alle bewo ners een parkeerplek in de buurt. Ja, en dan is het veel minder aantrekkelijk om daar te gaan wonen.' De gemeente vreest dat het ver soepelen van de parkeernorm ten koste gaat van het groen elders in de gemeente. Chattellon wijst op de taaie procedures: 'Met Westerstraat 9 zijn we al vijfjaar bezig.' Mijn drie gidsen vinden dat het in ieder geval buiten het winkelgebied veel makkelij ker moet worden om monumentale winkel panden om te bouwen tot woningen. 32 HEEMSCHUT juni 2016 lio Augustus 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 32