Het belang van immaterieel erfgoed Gastcolumn Albert van der Zeijden is wetenschappelijk beleidsmedewerker Kenniscentrum Immaterieel Erfgoed Nederland. Bij immaterieel erfgoed gaat het om tradities, gewoonten en gebruiken, die men sen van huis uit hebben meegekregen en graag willen doorgeven aan volgende generaties. Immaterieel erfgoed is in zichzelf belangrijk, ook los van andere vor men van erfgoed. Maar waarvoor ik in deze column de aandacht wil vragen is dat immaterieel erfgoed ook van belang is bij het behoud en beheer van materieel erfgoed. Zonder immaterieel erfgoed is een gebouw slechts een lege huls. De Sint Petrusbasiliek in Boxtel bijvoorbeeld is mede het behouden waard, omdat de Heilig Bloedprocessie er jaarlijks eindigt. De Heilig Bloedprocessie werd in 2014 op de Nationale Inventaris Immaterieel Cultureel Erfgoed geplaatst. Begin dit jaar heeft Nederland het Molenaarsambacht voorgedragen voor de inter nationale UNESCO lijst van immaterieel erfgoed. Het is een prachtig voorbeeld van immaterieel erfgoed dat onlosmakelijk verbonden is met het materiële erf goed. Voor de molenaar is de molen een instrument dat hij/zij (het aantal vrouwe lijke molenaars neemt de laatste jaren toe!) gebruikt voor het uitoefenen van het ambacht. Dat er in Nederland nog circa 1200 molens in bedrijf zijn, is te danken aan de vele vrijwillige molenaars die, in hun vrije tijd!, de molens draaiend houden. Nederland kent een zeer actief Gilde van Vrijwillige Molenaars, met circa 2500 actieve molenaars. In Friesland is er het Gild Fryske Mounders. De gildes orga niseren de opleiding voor molenaar en staan de leden ook op andere manieren terzijde. Bijvoorbeeld door een specifieke ongevallenverzekering aan te bieden. De beroepsmolenaars, Nederland telt er nog circa 40, hebben zich verenigd in het Ambachtelijk Korenmolenaars Gilde. Natuurlijk wordt actief samengewerkt met de eigenaren van de molens. De ver eniging De Hollandsche Molen organiseert zelfs netwerkbijeenkomsten voor deze specifieke groep, waarin veel aandacht wordt besteed aan het samenwerken met de vrijwillige molenaars. Molens vergen veel onderhoud en soms zelfs complete restauratie. Uiteraard dien je dan terdege rekening te houden met de gebruikers van de molen en wat zij nodig hebben om een molen bedrijfsklaar te maken. Nederland wil met de voordracht van het Molenaarsambacht aandacht vragen voor het immaterieel erfgoedaspect van het molenerfgoed in Nederland. In de monu mentenzorg en in het landschappelijk beheer wordt het immaterieel erfgoed nog wel eens vergeten. Terwijl een belangrijk deel van het erfgoed schuilt in het imma teriële aspect - in het gebruik van het erfgoed. In dit immaterieel erfgoed schuilt ook de betekenis van dit erfgoed voor mensen hier en nu, die zich actief inzetten voor het gebruik. Erfgoed kan je slechts levend houden door het te gebruiken en te onderhouden. Het immaterieel erfgoed zorgt - heel letterlijk - voor leven en dynamiek. Voor meer informatie over de Nationale Inventaris Immaterieel Cultureel Erfgoed, zie: www.immaterieelerfgoed.nl. m juni 2016 HEEMSCHUT 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 27