Special Stationsweg 2-4 State of the Monument De officierswoningen bij het kruithuis zouden gesloopt worden, 1996 voor tuinen. Realisatie van het plan houdt in dat de achtergevel van Stationsweg 2 com pleet bedekt wordt en dat vensters, dak goot, dakkapellen en tuinmuur, eveneens onderdeel van het rijkmonument, gesloopt worden. VMX Architects oordelen in mei 2000 dat dit een onaanvaardbare aan tasting van het rijksmonument en van de stedenbouwkundige structuur is en achten 'het bouwplan volstrekt onaanvaardbaar'. Samen met andere organisaties tekent sHMz bezwaar aan. De Welstandscommis sie stelt dat het ontwerp voldoet aan rede lijke eisen van welstand. De 'bedenkingen' - eufemisme voor bezwa ren - van de stichting worden ongegrond verklaard. Langs drie lijnen worden bezwaren tegen deze plannen ingebracht: uit het oogpunt van ruimtelijke ordening, het verlenen van een bouwvergunning en het verstrekken van een monumentenvergunning. In maart 2003 wordt de monumentenvergunning onherroepelijk en in augustus van dat jaar wordt een bouwvergunning verleend. sHMz tekent beroep aan bij de rechtbank tegen het verlenen van de monumentenvergun- gunning geschorst. De president van de rechtbank betrekt in zijn overwegingen dat het theater gelegen is binnen een gebied, dat ressorteert onder de Monumentenwet. Dat gebied is aangewezen als beschermd stadsgezicht; juist daarvoor heeft de gemeenteraad het bestemmingsplan vast gesteld! Gezien de plannen om een nieuw theater op dezelfde plaats aan de Parade te bouwen, interessante uitspraken om nog eens te overwegen. December 1999 vraagt een projectontwik kelaar een bouwvergunning aan voor het 'veranderen van een dansschool in wonin gen' en nieuwbouw in de tuin aan de Van der Does de Willeboissingel. De gemeente schrijft hiertegen geen bezwaar te hebben, indien aan enkele genoemde voorwaarden wordt voldaan. Stationsweg 2 en 4 zijn in 1897 gebouwd naar een ontwerp van Julien Dony. Het zijn panden, opgenomen in het Register van beschermde monumenten ingevolge de Monumentenwet 1988. Ste denbouwkundig behoren ze tot een geslo ten bouwblok; het binnenterrein is bestemd Grootschaligheid van het theater ten op zichte van de omgeving, circa 1995 ning en verzoekt de voorzieningenrechter de bouwvergunning te schorsen. Op 16 september 2003 komt er een verrassende wending in de zaak: de gemeenteraad van 's-Hertogenbosch neemt met 19 tegen 18 stemmen een motie aan, waarmee het bouwplan van de Van der Does de Wille boissingel wordt weggestemd. Vanuit het oogpunt van monumentenzorg toch een teleurstellend eindresultaat: verminking achtergevel monumentaal pand, sloop monumentale muur en tuin als parkeer terrein. De Wet Ruimtelijke Ordening, de Woningwet noch de Monumentenwet blij ken toereikend om dit pand en omgeving te beschermen. sHMz is begonnen met een jaarlijkse 'State of the Monument', een overzicht van de actuele stand van zaken betreffende de monumenten(zorg) in de stad. Daaraan gekoppeld is de toekenning van een onder scheiding aan een persoon, groep of instel ling met aantoonbare verdiensten voor de monumentenzorg in het werkgebied van de Stichting in het leven geroepen. Ook voor de komende jaren zal de agenda bepaald worden door 'alle zaken die van algemeen belang zijn wegens hun schoon heid of hun cultuur-historische waarde' (Monumentenverordening). Ton Graus is algemeen bestuurslid van de stichting 's-Hertogenbossche Monumenten zorg. Voor meer informatie zie: www.s-hertogen- bosschemonumentenzorg.nl 26 HEEMSCHUT juni 2016

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 26