Special Projecten Kruithuis Theater Zicht op het kruithuis wat door nieuwbouwplannen verstoord zou worden, 1979. hun plaats gevonden in de afdeling Erfgoed van de sector Stadsontwikkeling, de vaste overlegpartner, ambtelijk en bestuurlijk, en de erfgoedinstellingen (MBO). In de loop der jaren zijn bij de stichting meer dan 150 projecten aan de orde geweest. De bemoeienis varieert van kennisneming van een eenvoudige ingreep bij een monument tot een langdurige juridische procedure, waarvan sommige soms tot in hoogste instantie bij de Raad van State belandde. Van dat laatste worden onderstaand drie voorbeelden kort behandeld. Het College van B&W en de directeur van het gemeentelijk museum lanceren in 1995 een plan voor het uit de 17de eeuw date rende kruithuis en de directe omgeving daarvan. Het ontwerp van architect Borek Sipek voorziet in nieuwbouw voor en aan sluitend aan het kruithuis. sHMz laat onmid dellijk weten dat '...het oude monument in het niet zinkt bij de nieuwbouw' en dat er letterlijk geen plaats is voor nieuwbouw. Er ontstond vervolgens een coalitie van tegenstanders, waartoe behalve de stich ting, de 58 buurtbewoners, de Kring Vrien den, De Boschboom, Bond Heemschut en de Heemkundekring Rosmalen toe zijn getreden. Het grootste bezwaar was het wegdrukken van het monument door de in verhouding enorme nieuwbouw. Het soli taire karakter, zo typerend voor een kruit huis, wordt teniet gedaan. Alle bezwaar- en beroepsprocedures bij het College van B&W, bij Gedeputeerde Staten, bij de Bestuursrechter en bij de Raad van State worden doorlopen. Tegen de wijziging van het bestemmingsplan, de bouwvergun ning, de monumentenvergunning, de sloop vergunningen voor de huizen aan de Cita dellaan en Vliertstraat, de aansluiting van het kruithuis met de vestingwal en tegen de bomenkapvergunning. Op een enkel onderdeel na, de onderkei- dering van het kruithuis, worden de vele beroepen en bezwaren ongegrond ver klaard. Wel wordt nog uitstel verleend voor de bodemsanering en de archeologische opgravingen in afwachting van de behande lingvan bezwaarschriften. Op 27 Augustus 2002 wordt de bouw vergunning voor het kruithuis afgegeven, maar... dan meldt het Brabants Dagblad op 18 september: Nieuwbouw Kruithuis onver wacht afgeschoten. Meerderheid raad pleit om af te zien van omstreden nieuwbouw. De oppositiepartijen plus de collegepartijen Rosmalens Belang en de VVD steunden een motie vanwege overschrijding van het bouwbudget. B&W berichten op 31 oktober 2002 de intrekking van de vergunningen. Bij de planvorming voor het kruithuis heeft de gemeente verschillende rollen vervult; van initiatiefnemer, vergunningverlener, verlener vrijstelling bouwverordening en bestemmingsplan tot het uiteindelijk afbla- I' PU - Ontwerptekening van Stationsweg 2 met links de muur, 1894. zen van het plan door de gemeenteraad. Het zal nog vaker gebeuren dat door de bezwaren van burgers en organisaties tegen voorgenomen plannen, politieke partijen de zaak oppakken en uiteindelijk het niet-door- gaan bewerkstelligen. In 1997 wordt een vergunning aange vraagd voor uitbreiding van de foyer en de entree van het theater aan de Parade. De Boschboom, vereniging voor geschie denis en heemkunde, de Kring Vrienden en sHMz maken bezwaar tegen het verle nen van een bouwvergunning. Zij achten de uitbreiding strijdig met het vigerende bestemmingsplan, dat juist dit 'beschermd stadsgezicht' moet beschermen. Het plein met de dominerende Sint Jansbasiliek en de dubbele bomencarré is een bijzonder beeldbepalende ruimte in de stad. Ook de Monumentencommissie adviseert, onge vraagd, negatief. De zichtlijn op de Sint Jan en het karakter van het plein worden te zeer aangetast, oordeelt men. Aan de president van de rechtbank wordt om schorsing van de bouwvergunning verzocht. De uitbreiding verstoort de maatvoering van de gevelrij op zichzelf '...alsook in de verhouding tussen de aanwezige bomen op de Parade'. Tenslotte vrezen de bezwaar makers de precedentwerking voor de belen dende percelen. Het Brabants Dagblad melde op 19 decem ber 1997 daarop: Streep door theaterplan. Geen spoedprocedure uitbouw. Bouwver- juni 2016 HEEMSCHUT 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 25