Joline Wiebols en Frieda Hunziker Nieuwe leden aan het woord Nieuwe leden melden zich regelmatig aan bij Heemschut. Maar wie zijn zij en waarom voelen zij zich betrokken bij de bescherming van ons erfgoed? In deze rubriek introduceren we een aantal nieuwkomers bij Heemschut. Deze keer is dat Joline Wiebols (1942) uit Amstelveen en de bescherming van muurschilderingen van haar schoonmoeder Frieda Hunziker. Eric Ie Gras In de gaten houden Actief worden? De toekomst van de muurschildering in de Goeman Borgesiusschool is nog steeds heel onzeker: 'De besluitvorming over een eventuele sloop van de school is vertraagd. We houden het in ieder geval nauwlettend in de gaten. Maar zonder Heemschut had ik niet eens geweten dat er iets aan de hand was. Daarom vond ik ook dat het tijd werd om lid te worden.' Ondertussen is Wiebols meer onderzoek gaan doen naar de muurschilderingen van haar schoonmoeder. Een muurschildering in de Plesmanschool in Amsterdam is door sloop al verdwenen: 'Op het speelplein van een voormalig buurthuis in Utrecht-West, bij de Van Heutzlaan en de Bandoengstraat, moet een schildering uit 1953 te vinden zijn. Het gebouw ligt tussen de huizen en heeft nu een andere functie gekregen. Mis schien kunnen de leden van Heemschut me er meer over vertellen.' Kennis delen met andere leden, ook dat is een manier om te profiteren van het lid maatschap van Heemschut. Maar Wiebols verwacht niet dat zij zelf actief zal gaan wor den: 'Ik ben tekenlerares geweest en ben nu nog druk met vrijwilligerswerk. Ik treed niet graag op de voorgrond, ik observeer liever. Ik zie wel wat er op mijn pad komt. En als dat iets bij Heemschut is? Het zou kunnen, waarom niet?' 'Het werd tijd om me op te geven als lid', zegt Wiebols. 'Ik beheer het archief van mijn schoonmoeder, de schilderes Frieda Hunzi ker. Een jaar of twee geleden werd ik bena derd door Heemschutter Willem Heijbroek. Willem is lid van de werkgroep Monumen tale Kunst van Heemschut. Deze zet zich in voor het behoud van monumentale kunst, die dreigt te verdwijnen door sloop van gebouwen.' Frieda Hunziker (1908-1966) had in 1963 een muurschildering gemaakt in de Goeman Borgesiusschool in Amsterdam. De school staat nu op de nominatie om gesloopt te worden en dus bevindt de schildering zich in de gevarenzone. Wiebols: 'Heemschut kwam in actie en ik ging mee naar bijeen komsten en vergaderingen. Samen schre ven we als onderbouwing ook een artikel. Zo kwam ik in contact met Heemschut. Ik wist al van het bestaan, maar daar bleef het eerlijk gezegd bij.' Joline Wiebols bij een kunstwerk van Frieda Flunziker in de Goeman Borgesiusschool in Amsterdam. 22 HEEMSCHUT juni 2016

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 22