HEEMSCHUT fl Kunstwerk blijft behouden Herinrichting Der Boede actief FRIESLAND EN WMK Leeuwarden - De afgelopen jaren heeft Heem schut Friesland zich actief ingezet voor het behoud van tenminste één van de zogeheten Hellingbaanflats in de Leeuwarder wijk Schierin- gen. Vanwege de voor de wederopbouwperiode karakteristieke vormgeving zijn de flatgebou wen uit 1954-1957 van architectuurhistorisch belang. Vooral de zogenaamde hellingbanen die de verschillende verdiepingen met elkaar verbinden, zijn typologisch uitzonderlijk. De bewoners konden gemakkelijk met de kinder wagen bij hun woning komen en leveranciers met hun karren aan de deur. Omdat de flats volgens Woningcorporatie Elkien in een slechte bouwkundige staat verkeren, heeft deze geko zen voor nieuwbouw in plaats van restauratie. De eerste flats zijn gesloopt. Daarbij dreigde in december 2015 ook een kunstwerk van de in Amerika geboren kunstenaar Ybe van der Wie len (1913-1999) verloren te gaan. Een kera misch reliëf met de titel 'Jong Leven', dat in het kader van de BKR regeling in 1959 op de kopse zijwand van een van de flats was aangebracht. De Werkgroep Monumentale Kunst (WMK) van Heemschut heeft zich over het kunstwerk ont fermd en na overleg met de erven van de kun stenaar, de aannemer, woningbouwvereniging en de gemeente Leeuwarden is het kunstwerk gered. In januari 2016 is het verwijderd en in depot opgeslagen. De planning is dat het kunstwerk begin 2017 teruggeplaatst wordt naast de entree van de nog te bouwen torenflat aan het Vliet. Een ander kunstwerk van Van der Wielen, het bron zen reliëf 'De Schipper' uit 1958 op een van de andere Hellingbaanflats, heeft al een nieuwe plek gekregen en werd aangebracht aan de gevel van een nieuwbouwwoning in het naast gelegen nieuwe tuindorp. Marloes Eskens, Sjolle Wieringa, Norman Vervat. Het kunstwerk van Van der Wielen voor demontage. ZEELAND Koudekerke - Van de buitenplaats Der Boede is slechts het hoofdgebouw overgebleven, dat kort na 1740 werd gebouwd. Een zorginstelling heeft in de jaren vijftig van de vorige eeuw een aanbouw en verschillende losse paviljoens in het park gerealiseerd. In 2005 zijn deze verwij derd en zijn de zichtlijnen van het oorspronke lijke buitengoed hersteld. Bebouwing is alleen mogelijk los van het hoofd gebouw in het park, dat direct na de Tweede Wereldoorlog door C.P. Broere is ontworpen. Het nu ter visie gelegde plan voor Der Boede behelst een nieuwe opzet van het park, uit gaande van de oorspronkelijke inrichting met zichtlijnen die worden geaccentueerd door boombeplanting. Van de bestaande parkaan- leg blijft dan weinig meer over. In het park zijn 22 woningen geprojecteerd. Heemschut Zeeland heeft zich in een zienswijze positief uitgelaten over deze opzet, maar bezorgdheid uitgesproken over de geplande kaalslag en voorgesteld bij de uitvoering gebruik te maken van de aanwezige boomgroepen en gefaseerd te kappen. Bovendien wil de commissie dat kwalitatief hoogwaardig bos zo veel mogelijk intact wordt gelaten, wat technisch gesproken goed mogelijk is. Bovendien vinden wij dat er te veel wegen door het gebied lopen, waardoor het landschappelijk karakter geweld wordt aan gedaan. Voor het toekomstig behoud van de karak teristiek van het park zou er een paragraaf economische uitvoerbaarheid moeten worden ingevoegd, waarin een budget in een apart groenfonds is opgenomen. De gehele inrichting zou via een dubbelbestemming geborgd kun nen worden. Onze zienswijze is afgestemd met die van de Dorpsraad van Koudekerke, die ech ter in haar bezwaar verder gaat en het huidige park vrijwel geheel wil behouden. Willem Heijbroek Plattegrond van het herontwikkelingsplan. 16 HEEMSCHUT juni 2016

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 16