Gemeente met twee petten op! Onverharde paden OVERIJSSEL Almelo - Samen met het Cuypersgenootschap heeft Heemschut Overijssel afgelopen jaar bij de gemeente Almelo een verzoek ingediend om het oude stadhuis, een ontwerp van archi tect J.J.P. Oud, op de gemeentelijke monu mentenlijst te zetten. Op grond van de waar denstelling en studie van Het Oversticht heeft ook de monumentencommissie het college geadviseerd om het gebouw als gemeentelijk monument aan te wijzen. De gemeente wees het verzoek van de erfgoedorganisaties af en verklaarde het ingediende bezwaar ongegrond. Wat volgde was een beroep bij de Rechtbank Overijssel. De bestuursrechter kwam tot het besluit dat de gemeente de afwijzing onvol doende gemotiveerd had. Almelo op vingers getikt: besluit voormalig stadhuis moet over kopte de regionale krant Het stadhuis van Almelo Tubantia eind februari. Het gemeentebestuur heeft een andere bestemming voor de locatie, maar dat ontslaat B&W niet van de plicht om een goede belangenafweging te maken. Het rapport van Het Oversticht over de aanwezige monumentale waarden van het gebouw is niet serieus genomen. Heemschut Overijssel is blij met het vonnis van de rechter. Deze uitspraak bevestigt twee belangrijke zaken. Burgemees ter en wethouders kunnen niet zomaar een advies van een door de gemeente zelf ingesteld college van deskundigen afwijzen. Ook moet een gemeente terughoudend zijn bij de afwe ging van belangen als het bestuur zelf belang hebbende is. Ingrid van Bergenhenegouwen NOORD-BRABANT Zundert e.o. - In Noord-Brabant liggen veel his torisch onverharde paden: dijkpaden, jachtpa den, zandpaden in het bos en agrarisch gebied die worden bedreigd. De paden herinneren ons aan een tijd waarin men zich met paard en wagen verplaatste en in de landbouw nog niet met groot materieel werd gewerkt. Voor menig wandelaar, fietser of ruiter zijn deze paden een echte trekker en ze zorgen mede voor de bele ving van het (historisch gegroeide) Brabantse landschap. Maar naast de cultuurhistorische en toeristisch-recreatieve waarde heeft de natuur ook baat bij deze paden. Intensieve akkerbouw heeft ervoor gezorgd dat veel oorspronkelijke nestplaatsen verloren zijn gegaan. Bermen en bomenrijen zijn hierdoor belangrijker gewor den voor flora en fauna. Helaas worden steeds meer van dit soort paden verhard, waardoor het karakter van het historische landschap en de natuurwaarden verloren gaan. Gemeenten, zoals Zundert en Hilvarenbeek, kiezen vaak enerzijds voor verharding om de kosten van beheer te verminderen, anderzijds als tege moetkoming voor nieuwe ruimtelijke ontwikke lingen. Zundert heeft, ten behoeve van minder onderhoud, al twee paden volledig uitgevlakt door het toepassen van menggranulaat. Juri disch blijkt dat dit echter geen verharding is, waardoor Heemschut Noord-Brabant de zaak verloren heeft. Maar in de praktijk zorgt het mengsel van steen- en betonpuin wel degelijk voor een verharding! In samenwerking met de Brabantse Milieufederatie wil de commissie zich daarom nu op beleidsmatig en planolo gisch niveau in gaan zetten voor het behoud van historische onverharde wegen. Stefan Sweijen en Janneke Hille Historisch zandpad in Zundert. juni 2016 HEEMSCHUT 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 15