De afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State deed op 11 november 2015 uitspraak over het hoger beroep dat Bond Heemschut, de Stichting Dorp, Erfgoed Arcen en de Nederlandse Tuinenstichting aanspanden tegen de bouw van een Multi Functionele Accommodatie in de open ruimte tussen dorp en kasteel Arcen in Noord-Limburg. Hans Vermeer Schootsveld De UFO die landde voor kasteel Arcen De operatie is geslaagd, maar daarbij is helaas de patiënt overleden. De RvS ver klaarde ons hoger beroep gegrond en vernie tigde het Venlose besluit van 26 november 2012, waarbij vergunning voor de bouw was verleend. De RvS bepaalde namelijk dat de rechtsgevolgen van de vergunningverlening in stand blijven. Ondanks verzoeken van de drie organisaties aan de gemeente Venlo om de bouw van de Multi Functionele Accommo datie (MFA) op te schorten tot de finale uit spraak, was de bouw al zeer ver gevorderd. De Raad van State oordeelde inhoudelijk dat de drie organisaties gelijk hebben dat 'het project leidt tot minder openheid in het gebied en er twijfel kan bestaan over de vraag in hoeverre het bouwplan bijdraagt aan versterking van de relatie tussen het kasteel en het dorp'... Toch was de Afde ling Bestuursrechtspraak van oordeel dat de motivering van Venlo volstond. De RvS toetste slechts of Venlo in redelijkheid tot haar beslissing heeft kunnen komen, ook al zijn de plannen strijdig met eerdere struc tuur- en bestemmingsplannen en geven diverse adviseurs aan dat cultuurhistorische belangen worden bedreigd. In het eerste structuurplan uit 1961 stond al dat uitbreiding aan de zuidzijde van Arcen niet mogelijk is: 'Juist die zuidzijde vormt de meest aantrekkelijke entree van Arcen.' Ook in het laatste structuurplan met bijbe horend bestemmingsplan dat de gemeente raad van Arcen en Velden nog voor de fusie met Venlo vaststelde, bleef de open ruimte gespaard. Kort voor de fusie met Venlo kwam er toch een bouwplan voor de MFA, dat niet in die kaders paste. Het was naar het oosten, richting kasteel, opgeschoven. Een omvangrijk gebouw hoort niet op die Kasteel Arcen eind 2015. De grachtmuren worden gerestaureerd. 12 HEEMSCHUT juni 2016

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2016 | | pagina 12