Erfgoed leeft onder de Nederlandse bevolking! Kasteelhoeve in restauratie Erfgoednieuws Huizenproject online Kranenstichting opgericht Het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) heeft een rapport uitgebracht, waarin een totaal nieuwe methode wordt gepresen teerd om de erfgoedparticipatie onder de Nederlandse bevolking te onderzoeken. De schrijvers kijken naar hoeveel mensen geïnteresseerd zijn in erfgoed en hoeveel mensen bezig zijn met erfgoed. Bij hen gaat het om mensen die liefhebber zijn of belangstelling hebben voor geschiedenis in het algemeen; lokale, regionale of familie geschiedenis; historische steden, dorpen Op 1 september werd door de familie Oostwegel de eerste steen gelegd voor de start van de restauratie en nieuwbouw van Kasteelhoeve Broers Le Pavillon. Ton Kootpenninghouder Camille Oostwegel begon in 1980 met vier medewerkers de exploitatie van zijn eerste kasteel. Inmid dels telt het bedrijf tien gerestaureerde Rijksmonumenten en drie landgoederen. Het Rijksmonument Kasteelhoeve Broers of gebouwen; historische voorwerpen en oude gebruiken, tradities of ambachten. De mensen die zich met erfgoed bezig houden worden erfgoed beoefenaars genoemd. Het onderzoek doormiddel van een enquête is uitgevoerd in 2012 en is voor de Zuid- Hollandse gemeente Alphen aan den Rijn verder uitgewerkt. Ook Heemschut heeft meegewerkt. Uit het onderzoek blijkt dat ongeveer 80% van de Nederlanders interesse heeft in erfgoed, terwijl 20% er zelfs zeer veel belangstelling is gelegen naast de entree van het land goed Chateau St. Gerlach en zal de nieuwe 'toegangspoort' worden. De carréhoeve uit 1668 krijgt vergaderruimtes en een land goedwinkel en wordt een rustpunt voor wandelaars en fietsers van het Buitengoed Geul en Maas. Achter de kasteelhoeve zal een paviljoen verrijzen naar ontwerp van Francine Houben van architectenbureau Mecanoo. voor heeft. Erfgoed leeft dus zeer onder de bevolking. Gaan we kijken naar de beoefe naars dan is ruim een kwart wel eens actief bezig met erfgoed. 8% is zelfs zeer actief. Meer informatie: www.scp.nl/Publicaties/Alle_publicaties/ Publicaties _2015/Gisteren_yandaag m De stichting Historische Interieurs heeft een nieuw project gestart: 'Van grachtenhuis tot villa in het groen'. Onderzoek naar woonhui zen in Amsterdam en de forensengemeen ten in Zuid-Kennemerland en het Gooi uit de 19de en 20ste eeuw staat hierbij centraal. De eerste resultaten zijn inmiddels zicht baar: er is een Facebookpagina geopend en op een wekelijks blog delen de onder zoekers de voortgang van het onderzoek. Maandelijks verschijnt een zogenaamd hui zenportret op de website. Meer informatie in een komend nummer van Heemschut. Kijk nu vast op: www.historischeinteri- eursamsterdam.nl m Chateau St. Gerlach in Houthem. Dit jaar is de Nederlandse Stichting Erfgoed Kranen, NedSEK, opgericht. Extra aandacht voor de hijskranen is geen overbodige luxe. De noeste, soms ook verroeste, werkers die tillen en hijsen, leiden een wisselvallig bestaan. Enkele, zoals havenkranen, zijn opvallend aanwezig in de openbare ruimte. Maar een groot deel is veel minder zicht baar: van wandkraantjes in een fabriek tot een windas in een oud pakhuis. Ned SEK stelt zich ten doel het verzamelen en behouden van kennis over het historische kranenerfgoed. Deze kennis is beschikbaar via een actuele website. Geïnteresseerden kunnen met vragen en suggesties terecht opwww.kranenprojekt.nl 38 HEEMSCHUT december 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 38