Moeders overtuigen Nieuwe ontwikkelingen en hebben we straks geen vakmensen meer om onze monumenten in stand te houden.' Door de crisis in de sector kiezen steeds minder jongeren voor een opleiding in de bouw, terwijl dat het reservoir is waaruit de nieuwe restauratievaklieden moeten wor den geworven. Baggerman: 'de helft van de jongeren valt eigenlijk al af, want de meeste meisjes zien zichzelf later niet in weer en wind op een steiger staan. Het is niet mak kelijk om jongeren van 15-16 jaar voor dit zware werk te enthousiasmeren. Wij probe ren op vmbo-scholen voorlichting te geven over het restauratievak door de schoon heid van het oude ambacht te laten zien. Hiermee willen we vooral de moeders over tuigen van de mooie kanten van het vak.' Lachend voegt Baggerman toe: 'het blijkt namelijk dat vooral moeders bepalen welke vervolgopleiding hun kinderen gaan doen.' Jaarlijks ronden ongeveer 55 leerlingen de opleiding af. Dat was vroeger een stuk meer. Tegelijkertijd stijgt de uitstroom van vakmensen die met pensioen gaan al jaren. Baggerman is van mening dat in onze maat schappij de focus te veel op de kenniseco nomie is komen te liggen. Hoe hoger opge leid, hoe beter, is het devies. 'Jongens met gouden handjes moeten we niet overladen met theoretische kennis, dan haken ze in een vroeg stadium af. Het is belangrijk om ook in de ambachtseconomie te investeren.' Het dreigende tekort aan vakmensen dient bij voorkeur niet aangevuld te worden met buitenlandse krachten, vindt Baggerman: 'wij moeten onze eigen vaklieden opleiden, want het gaat niet alleen om kunde, maar ook om historisch besef en kennis van ons cultureel erfgoed. Daarom leren wij de jon geren goed naar een historisch pand te kij ken en een monument te begrijpen in onze culturele context. Dat leer je niet in het bui tenland.' Voor dat Baggerman bij de ROP aan de slag ging, was zij van 2007 tot 2011 de Gede puteerde van cultuur en cultuurhistorie van de provincie Noord-Holland. 'Door dit werk heb ik de erfgoedwereld goed leren waarde ren. Ik werd aangestoken door de bevlogen heid en het enthousiasme die de sector zo kenmerkt. Het is onze taak om die liefde voor het vak op de jongere generatie over te brengen. Daarnaast had ik ook Jeugd zorg en Welzijn in mijn portefeuille. Beiden kan ik nu verenigen in deze functie. Voor sommigen was het even wennen om een jonge vrouw aan het hoofd te hebben van deze organisatie. Het is en blijft toch een mannenwereld.' Haar aanstelling markeert een nieuwe peri ode. 'We staan op een belangrijke splitsing in de tijd. De bouwsector zal straks een grotere tweedeling krijgen in nieuwbouw en renovatie/restauratie. Het restauratievak zal veel breder worden. Het gaat niet alleen om restauratie van historische materialen, maar ook om slim hergebruik van betoncon structies en andere moderne materialen. Bovendien komt daar de digitale ontwik keling bij, met name het 3D-printen zal de wereld veranderen. Het zal steeds makke lijker worden om mallen en reconstructies te maken, waardoor restaureren steeds goedkoper wordt, in het bijzonder voor par ticulieren.' Volgens Baggerman dient de restauratieopleiding in te springen op deze digitale ontwikkeling: 'veel jongeren zijn geïnteresseerd om te werken met nieuwe technologieën. Hiermee kunnen we het vak voor hen aantrekkelijker maken. De kennis van oude materialen en werkmethoden mag uiteraard niet verloren gaan, maar we moe ten niet vergeten het ambacht geschikt te maken voor de 21ste eeuw.' Steentje kloppen. september 2015 HEEMSCHUT 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 33