GELDERLAND Historische tuinmuur Monumentaal gasthuis aangetast BRUMMEN - Enige tijd geleden werd Heemschut Gelderland opmerkzaam gemaakt op een his torische tuinmuur in Brummen waarvan de onderhoudstoestand te wensen overliet. De muur is onderdeel van de tuin-/parkaanleg bij het huis De Koppelenburg en is rijksmonu ment. Langs de muur ligt, aan de buitenzijde van de tuin, een wandelpad, waardoor wan delaars evt. gevaar zouden kunnen lopen. Het wandelpad heeft historische betekenis omdat dit vroeger gebruikt werd door de Joodse inwo ners van Bronkhorst voor bezoek aan de syna goge in Brummen. Uit eigen onderzoek bleek ons dat de binnen zijde van de muur in een redelijk goede conditie verkeert, maar dat aan de buitenzijde op enkele plaatsen stenen ontbraken, dat een flink aan tal voegen erg diep waren uitgesleten en dat vooral veel steunberen in een slechte conditie verkeerden. Ook het wandelpad zag er slecht uit: modderig en smal door begroeiing. Heemschut Gelderland heeft de gemeente Brummen, via een brief aan het college, attent gemaakt op de slechte onderhoudstoestand van de buitenzijde van de muur en van het pad. Daarop is door de gemeente positief gerea geerd door overleg met de eigenaar, die kort daarna het benodigde onderhoud heeft lasten uitvoeren. De gemeente heeft Heemschut toe gezegd de afwatering van het wandelpad te ver beteren en de begroeiing in te korten, waardoor dit weer goed begaanbaar wordt. Chris Scharten GRONINGEN GRONINGEN - In het decembernummer heeft Heemschut Groningen u bericht over de aan tasting van het Luthers Gasthuis door een geplande studentenflat van 13 meter hoog op het binnenterrein van een naast gelegen pand, Haddingestraat 17. Het goede nieuws is dat de plannen door de gemeente Groningen zijn afgewezen, nadat de bezwaarcommissie een negatief advies had gegeven. De opluchting van omwonenden was groot. De argumentatie van het advies was, dat het hoofdgebouw op de rooilijn moet liggen en dat met de geplande bouw er meerdere hoofdgebouwen zouden zijn. Cultuurhistorische argumenten hebben ken nelijk geen belang. Dit besluit roept wel een paar vragen op: elders in de stad zijn ook grote gebouwen op binnenterreinen opgetrokken. Hoe kan het zijn dat de gemeente haar eigen bestemmingsplan niet goed naleeft? Waarom is een bestemmingsplan niet eenduidiger? Of erger en denkt de gemeente: zolang er niemand bezwaar maakt gaan we deze plannen niet tegenhouden? De gemeente denkt graag mee met plannenmakers, om niet het verwijt te krij gen dat ze ergens tegen is. Keerzijde van deze houding is dat passieve consumenten van over heidsdiensten, in dit geval de omwonenden, in hun rechten worden aangetast en dus bena deeld. Mocht u denken dat hiermee de kous af is: de huisjesmelker in kwestie heeft al aange kondigd nieuwe plannen te gaan maken. Gijsbert Boekschoten september 2015 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 19