Buitenland Mathijs Witte Mr Salah Sayed, kunt u iets vertel len over uw organisatie en hoe u tot de oprichting kwam? Hoe reageert de Egyptische over heid op uw organisatie? Hoe ziet u de toekomst van uw organisatie er uit? Wat was uw eerste actie en hoe ging dat? Burgers erfgoed beschermen Egypte Hoe strijden burgers in verschillende landen in de wereld voor behoud van erfgoed? In deze aflevering een interview met AbdelHa- mid Salah Sayed, archeoloog en conserva tor en medeoprichter van de Egyptian Her- itage Rescue Foundation. In Egypte schiet de naleving van de Wet op het verbod van de handel in oudheden uit 1984 en de Wet tot het aanwijzen en beschermen van architec tonische monumenten uit 2006 schromelijk tekort. De overheid is niet toegerust op de beveiliging van cultureel erfgoed. Burgerbe wegingen nemen daarom het heft in eigen hand. Zij krijgen ondersteuning van onder andere het Nederlandse Prins Clausfonds. De Egyptian Heritage Rescue Foundation startte eind 2012. We maakten ons zorgen om de situatie in Egypte, waarbij de staat niet bij machte is om erfgoed afdoende te beschermen. Ik kreeg het idee tijdens een ICCROM (The International Centre for the Study of the Preservation and Restoration of Cultural Property) cursus in Rome. Bij terug komst in Cairo ben ik aan de slag gegaan en heb trainingen gegeven aan medewerkers van het Ministerie van Oudheden en aan vrijwilligersorganisaties hoe we als burgers het cultureel erfgoed kunnen redden na ver nieling, diefstal of een bomaanslag. Wij fun geren als een soort spoedeisend hulpteam dat na een incident snel ter plaatse is. We nemen de schade op, conserveren en bren gen voorwerpen naar een veiliger plek. We stellen ook risicoanalyses op en doen aan monitoring van sites. De overheid reageerde in eerste instantie terughoudend. Ze moest wennen aan het gegeven dat burgers zelf initiatieven ont plooien. Na de bomaanslag werden nut en noodzaak aangetoond en heeft de overheid onze rol dan ook erkend. Ons doel is om in elke stad en elk museum vrijwilligersteams beschikbaar te hebben die de staat van het erfgoed in de gaten houden en in actie komen als dat nodig is. Zo hopen we kennis te vergaren en de kansen en bedreigingen voor het erfgoed in kaart te brengen. Daarnaast hopen we alle voorwerpen in musea en in depots te kun nen inventariseren, zodat we weten wat we aan erfgoed bezitten. We zijn begonnen met trainingscursussen in Cairo. Daar werd een eerste team van vrij willigers gemobiliseerd. Vervolgens zijn we ook in andere delen van Egypte teams gaan opzetten. We proberen onze kennis en erva ring over te brengen op mensen in het hele land en mogelijk ook naar andere landen in de regio. Er is nu een aantal hulpteams in twaalf steden en in elf musea. Zo konden we, na de bomaanslag van januari 2014 op het Museum van Islamitische Kunst en de Nationale Bibliotheek en Archief, 567 objecten redden. Door een gesprongen waterleiding was de schade aan eeuwen oude manuscripten groot. 22 HEEMSCHUT maart 2015

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2015 | | pagina 22