Topstukken bij Museum Nienoord S, m Gitta op den Akker tmWEÏÏ 1 Museum Nienoord, borg en rijtuigmu seum, is sinds 2013 de nieuwe naam van het Nationaal Rijtuigmuseum in Leek. Het museum herbergt op land goed Nienoord de grootste collectie rijtuigen, sledes en toebehoren van nationaal belang. De collectie is onder gebracht in de bijgebouwen van de borg (kasteel) Nienoord en in het naast gele gen Nationaal Rijtuigdepot. Particulier initiatief ligt ten grondslag aan het ontstaan van het museum. In de twin tigste eeuw verdringt het gemotoriseerde verkeer het rijtuig steeds meer uit het straatbeeld. Eerst maakt het personenver voer per rijtuig plaats voor de auto en na de tweede wereldoorlog verdwijnt ook het goederenvervoer dat wordt voortgetrokken door paarden. Rijtuigen worden geschiede nis. In de jaren vijftig van de vorige eeuw maken particuliere rijtuigliefhebbers zich zorgen over het verdwijnen van rijtuigen en sledes als onderdeel van ons mobiele erf goed. Men ontwikkelt plannen voor het ver zamelen en behouden van de belangrijkste rijtuigen. In 1957 wordt daartoe stichting Paard en Karos opgericht, die in 1958 in borg Nienoord het Nationaal Rijtuigmuseum opent. In de daarop volgende decennia wordt met zorgvuldig beleid een grote en gevarieerde collectie opgebouwd. Deze col lectie omvat niet alleen rijtuigen en sledes, maar ook aanverwante objecten zoals tui gen, zadels, livreien en reisbenodigdheden. Het afgelopen jaar maakte de collectie van Museum Nienoord deel uit van een inven tarisatie door de stichting Mobiele Collectie Nederland, waarbij de belangrijkste musea en collecties op het gebied van rijtuigen en sledes in kaart werden gebracht. Doel hier van was om inzicht te krijgen in de samen stelling en waarde van de collectie rijtuigen in Nederland. Op basis van een objectieve waardestelling kan vervolgens worden vast gesteld welke rijtuigen en arrensleden van belang zijn voor de Nederlandse mobiliteits geschiedenis. De uitkomsten van dit onder zoek zijn nog niet openbaar, maar duidelijk is wel dat de collectie van Museum Nienoord hierbij een zeer belangrijke plek inneemt. In de vaste expositie 'Bestemming Bereikt' zijn sinds vorig jaar enkele topstukken uit de collectie permanent te zien. De exposi tie geeft een beeld van het reizen per rij- Omnibus uit 1880. tuig in de 19de eeuw, de eeuw waarin de ontwikkeling van het rijtuig op haar hoog tepunt kwam. Bezoekers kunnen ook met een rondleiding een bezoek brengen aan het Nationaal Rijtuigdepot, waar andere bij zondere rijtuigen en fraaie sledes te bewon deren zijn. En voor wie een ritje over het landgoed wil maken, in het weekend staat een open rijtuig met koetsier klaar voor het oude koetshuis. Gitta op den Akker is directeur van Museum Nienoord. De Willem I Coupé en de Dianaslede. 42 HEEMSCHUT september 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 42