Vreedenburgh en Bellevue Handhaving gevraagd Een schrijnend voorbeeld in Haarlem: Peter Schat Red een uniek interieur nu! Uitstel de ondergang. Zeldzame theekoepel Ik denk dat de eigenaar boze plannen heeft; de gemeente zou hier nu echt moeten ingrijpen. Tussen het stadspark De Hout en de nieuw ontwikkelde wijk op het perceel van het voormalige ziekenhuis van de Maria Stichting, ligt de buitenplaats Vreedenburgh met de historisch belang rijke theekoepel. De laatste werd ont worpen dor de Amsterdamse stadsarchi tect Abraham van der Hart (1747-1820). Het complex werd lange tijd bewoond door nonnen werkzaam in het ziekenhuis. Deze laatste gebruikers hebben het complex nu meer dan tien jaar geleden verlaten. Zus terhuis en koepel zijn in bezit van de pro jectontwikkelaar Jupiter Monumenten; tot op heden werden er slechts plannen Pieter Biesboer, oud conservator Frans Hais Museum Haarlem: gemaakt. Wel werd in 2008 in opdracht van de eigenaar door Ruth Jongsma een begin gemaakt met de restauratie van het bijzondere decoratieve schilderwerk in de koepel. Maar wat heeft dat voor zin als er geen navolging plaats vindt? De gemeente Haarlem heeft eind 2012 haar zorgen uit gesproken en gezegd te zullen handhaven, aldus een verklaring van verantwoordelijk wethouder Cassee. In augustus 2013 werd er een dwangsom opgelegd en de eige naar gemaand tot onderhoud. Sindsdien is het weer ogenschijnlijk stil, horen en zien we niets, behalve dat het complex steeds verder vervalt. Op aansporen van Heem schut werden er door Louise van Zetten in de raadsvergadering vragen gesteld aan de verantwoordelijke wethouder. Men fluistert nu dat er plannen zijn waar een bestem mingsplanwijziging voor nodig is. Een nieuw obstakel? Een nieuwe reden tot uitstel? En misschien een reden voor de gemeente weer niet te handhaven? De koepel Bellevue dateert uit 1801 en behoorde bij een buitenplaats aan het Spaarne en heeft een rijk gedecoreerd interieur met een bijzonder stucplafond en roodbruin schilderwerk met arabesken geïnspireerd op de schilderingen in Pom pei'. Het schilderwerk is toe te schrijven aan Jan Kamphuijsen (1760-1841) en kwam te voorschijn toen een verlaagd plafond werd verwijderd. Een aantal panelen bevindt zich nog ter plaatse onder slechte klimatologi sche condities. Vier bovendeurstukken wer den tijdelijk opgeslagen in het Frans Hals Museum, maar schijnen nu weer - onder welke condities? - bij de eigenaar te zijn. Pieter Biesboer, oud conservator van het Museum heeft ze destijds uit de koepel 'ontvoerd'. Het naast de koepel gelegen Vreedenburgh is een in sobere stijl opgetrokken 18de- De heer BUI, eigenaar van het Huis met de Beelden aan de Spanjaardslaan: eeuwse buitenplaats; in 1870 en in 1923 uitgebreid aan de achterzijde. Het complex vormt nu de scheiding tussen de nieuwbouw op het terrein van het voormalige ziekenhuis en stadspark De Hout. Heemschut doet een oproep aan de gemeente Haarlem te handhaven opdat met name de theekoepel met het bijzonder interieur niet verder vervalt. Met de koe pel van Kasteel Rosendael en het Haagse Paviljoen Fagel, is Bellevue één van de drie belangrijkste koepels van ons land. september 2014 HEEMSCHUT 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 39