Aanpak eigenaren vervallen monumenten nu mogelijk Doorbraak Doorbraak door uitspraak Norman Vervat Nederland is er in de afgelopen decen nia in geslaagd om een gigantische restauratieachterstand weg te werken. Veel monumenten verkeren in een prima staat. Enkele decennia geleden was dat wel anders. Toch is er ook nog steeds een groep monumenten zwaar in verval en worden om deze reden beschermde monumenten zelfs gesloopt. De Heemschut commissies hebben de afgelopen jaren behoorlijk geknokt voor dergelijke panden. Zo hebben onze vrijwil ligers zich ingezet voor onder andere het Badpaviljoen te Hindeloopen, een woon- huisje te Kimswerd, boerderijen in Bel trum, Heemstede en Driehuis en een groep monumenten in het centrum van Amster dam. Al deze beschermde panden kwamen in de gevarenzone door het jarenlang uitblij ven van onderhoud, veelal het gevolg van onwil en/of onmacht van eigenaren en het uitblijven van actie vanuit de overheden. Sinds enige jaren bestaat er jurispruden tie over het passief en actief verwaarlozen van monumenten. De Afdeling Bestuurs rechtspraak van de Raad van State heeft geoordeeld dat eigenaren of beheerders, die gebrek aan onderhoud plegen of bewust de zaak laten vervallen, de wet overtreden, omdat ze met hun handelswijze of gebruik een beschermd monument in gevaar bren gen. Het is strafbaar om een monument zo sterk te verwaarlozen dat het voortbestaan in gevaar komt. Een gemeente kan tegen dergelijke verwaarlozing handhavend optre den middels een last onder dwangsom of bestuursdwang. De Raad heeft geoordeeld dat overheden een eigenaar kunnen dwingen om herstelmaat regelen te nemen. Zo kunnen gemeenten eigenaren bijvoorbeeld dwingen om een pand wind- en waterdicht te maken. Deze uitspraak vormt een doorbraak. Tot op heden konden overheden zich verschuilen achter het feit dat de Monumentwet geen onderhoudsplicht kent. Dat is nu niet meer mogelijk. Gemeen ten hebben goede mogelijkheden om eigena ren, die bewust hun monumenten in gevaar brengen, te dwingen om tot onderhoud over te gaan. Wel moet een gemeente goed moti veren waarom ze tot handhaving overgaat. Sommige gemeenten maken gebruik van de nieuwe mogelijkheden, in veel gevallen blijft actie echter uit. Handhaving ligt, zeker in kleine gemeenten, vaak gevoelig. Heemschut is van mening dat het belangrijk is dat eigenaren tijdig worden aangeschre ven, om te voorkomen dat nog meer monu menten door verval verloren gaan. Gemeen ten moeten dit oppakken. Wanneer ze dit niet doen, willen wij ze op hun plichten gaan wijzen. Kent u in uw omgeving beschermde monumenten die sterk in verval zijn dan horen wij dat graag. Heemschut kan dan actie ondernemen. Gelieve uw voorbeelden van vervallen monumenten, indien moge lijk met beeldmateriaal, te mailen naar witte@heemschut.nl. m 38 HEEMSCHUT september 2014 Boerderij in Rouveen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 38