Tuf-Tuf club Bergen op Zoom Na een geslaagde eerste Solexrit in 2007, was het niet moeilijk om de eerste leden bij elkaar te krijgen. De club is gestart met een handjevol liefhebbers en snel uitgegroeid naar meer dan 50 leden met een eigen solex onder de naam Tuf-Tuf club, die toertochten en speciale technische dagen organiseert. Willem Heijbroek Met de Solex op pad Marcel Menesson ontwierp, samen metGod- dard, in 1941 het eerste prototype van een fiets met een hulpmotortje op het voorwiel. In de Tweede Wereldoorlog maakt het Franse bedrijf Solex, dat geen opdrachten wenst om een Duitse divisie met Solexen uitte rusten, in het diepste geheim 700 proefmodellen om ervaring op te doen. Dit is nodig want het bedrijf Solex, gevestigd in Courbevoie aan de Seine, was oorspronkelijk gespeciali seerd in de productie van carburateurs. Het wordt echter veel bekender door de rijwielen met hulpmotor, die tussen 1946 en 1988 geproduceerd worden onder de naam Vélo- solex (in Nederland afgekort tot Solex). Na de Tweede Wereldoorlog is er een sterke behoefte aan een goedkoop en betrouwbaar vervoermiddel. In Nederland werden Solex bromfietsen tussen 1948 en 1969 in licen tie gebouwd door de Productiemaatschap pij Van der Fleem NV, die ze voor importeur R.S. Stokvis Zonen maakte in de Eerste Nederlandse Autorijwielen Fabriek (ENAF). In die periode zijn er ongeveer 700.000 stuks in Nederland uit de fabriek gekomen, verdeeld over veertien verschillende typen met namen als peperbus, zwanenhals, kof fertje en goudbies. Wereldwijd zijn er naar schatting 6 a 7 miljoen solexen geprodu ceerd. In 1969 stopte Stokvis Zonen en daarna komen vrijwel alle solexen uit Frank rijk. In Nederland is de solex op dit moment erg populair. Er worden veel solex clubs opgericht, die door heel Europa toeren. Voor de liefhebber is er het blad 'Op de Solex' dat vele wetenswaardigheden, evenementen en technische verhandelingen bevat. 34 HEEMSCHUT september 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 34