Fondsen gezocht voor 'Gesamtkunstwerk' van W.0.J. Nieuwenkamp 'De gehele inrichting maakt een verrassende indruk en men vermoedt zelfs niet op een vaartuig te zijn'. De Algemeene Rotterdammer, 25 oktober 1913. Jacqueline Visser- Westerbrink en Wiepke van Erp Taalman Kip Reizen, zwerven en tentoonstellen Nieuw leven voor De Zwerver Verrassend interieur Atelierschip De Zwerver Wijnand Otto Jan Nieuwenkamp (1874-1950) was beeldend kunstenaar, schrijver, architect, ontdekkingsreiziger, etnoloog en kunstverza melaar. Hij exposeerde in het Rijksmuseum en het Frans Hals Museum. Een belangrijke nalatenschap van hem is zijn woon- en ate lierschip De Zwerver, dat hij ontwierp en bouwde in 1900 op scheepswerf De Vlijt in Oude Wetering. Nadat hij het 'wonen op een boot' had geprobeerd, voorzag hij in 1902 het schip van een scheepskop en -kont, naar model van een Overijsselse houten praam. Vermoedelijk is De Zwerver de enige Overijs selse praam die ooit in ijzer is gebouwd. Nieuwenkamp was een fervent reiziger. Samen met zijn vrouw Anna Wilbrink, hun Vanaf 1948 is het schip in particuliere han den. In 2011 verwierf de Stichting Nieu wenkamp (in 1948 nog opgericht door Nieuwenkamp zelf) het schip 'om niet' van de laatste particuliere eigenaar en richtte de Stichting De Zwerver op. Op dit moment ligt het schip op de museumwerf in Vrees wijk. Als het allemaal lukt met fondsenwer- vier kinderen, bedienden en een schipper 0 reisde hij met De Zwerver door Nederland, België en Duitsland van 1900 tot ca. 1913. Z3 -g Onderweg organiseerde Nieuwenkamp ten- es toonstellingen aan boord, die konden reke- 1 nen op veel publieke belangstelling! Nieu wenkamp was hiermee zeer vernieuwend in zijn tijd en trok hiermee de aandacht van de binnenlandse en buitenlandse pers. Wie De Zwerver binnenloopt, waant zich in een prachtig gedecoreerd historisch pand. Het oorspronkelijke interieur is nog steeds intact en kent een mix aan exotische hout soorten, (semi)historische meubelen, oude tegeltableaus en versieringen en houtsnij werken door Nieuwenkamp zelf gemaakt. Alles bij elkaar laat De Zwerver zich ken schetsen als een 'gesamtkunstwerk' (letter lijk: totaalkunstwerk). De Zwerver voor het atelier van Nieuwenkamp in Edam, ca. 1928. 30 HEEMSCHUT september 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 30