Vrijwilliger op stap Gemotiveerde mensen Jong erfgoed Offsetplaten als decoratie in de wand van station Wibautstraat. Dagblad Trouw was bij deze halte gevestigd. De redding van de Metro is een succes, zegt Vervat. Het bewijst dat je met doorzetten een hoop kunt bereiken: 'Dat mogen we bij Heemschut wel vaker doen. Erfgoedbe scherming vraagt inzet, het is topsport. Niet gezellig bij elkaar komen en af en toe een briefje schrijven, maar soms stevig door pakken. Coalities sluiten en waar nodig de publiciteit niet schuwen. Heemschut dreigt soms in te slapen. Dat is zorgelijk. Misschien is de structuur van Heemschut niet ideaal, denkt Vervat: 'Een paar gemoti veerde mensen kunnen vaak meer bereiken dan een grote groep van mensen die het er een beetje bij doen. Zeker met de moge lijkheden die de social media tegenwoordig bieden. De vraag is of we als vereniging wel door moeten met de huidige commissie structuur. Deze heeft voordelen, maar ook heel duidelijk nadelen.' Bij station Wibautstraat kan hij een Heem schut-succes melden: 'De nieuwe entree die hier was gepland paste niet bij het oor spronkelijke ontwerp. We vonden het te transparant, te veel eenentwintigste eeuw. Samen met de Dienst Metro hebben we een passender ontwerp gemaakt, dat bij de gemeente inmiddels 'de Heemschut-versie' heet. Dat is wat ik bedoel: als je samen werkt en je nek durft uit te steken, kun je wat bereiken. En er tijd in stopt en niet bang bent om een weekend door te werken.' Onder de grond herinnert de kunst aan het verleden van de Wibautstraat waar ooit veel krantenbedrijven waren gevestigd. In het beton zijn oude offsetplaten te zien, die een beeld geven van het nieuws ten tijde van de bouw van de Metro. Trouw meldt dat Willy Brandt aftreedt als Bondskanse lier en het Nieuws van de Dag kopt dat er extra benzinebonkaarten te koop zijn voor vijf gulden. Aan de muren ontbreken hier de grote reclameposters die in andere sta tions de muren ontsieren. De geschilderde krantenletters aan de muren, ook als kunst bedoeld, komen er beter door uit. Vervat kijkt tevreden: 'Dit is een geslaagde actie waarvan ik elke keer als ik de Metro pak weer kan genieten. En veel Amsterdammers met mij, hoop ik.' Hij noemt ook de Rechtbank uit de jaren zeventig aan de Zuidas en de bibliotheek aan de Prinsengracht uit dezelfde periode als voor beelden van recente succesvolle acties voor het jonge erfgoed. De gebouwen zijn op verzoek van Heemschut gemeentelijk monument geworden. De plannen voor sloop van de bibliotheek zijn omgezet in herbestemming. Vervat geeft aan dat er nog veel jong erf goed in Amsterdam in de gevarenzone zit: 'Denk maar aan de kerken en flats in Amsterdam Nieuw-West. We hebben genoeg te doen. Maar het is ons gelukt om de bouwkunst van na de Tweede Wereld oorlog bij de gemeenteraad op de agenda te krijgen. Ook dat kun je een succes van Heemschut noemen.' Norman Vervat: 'de aanleg van de Metro heeft veel vernield, maar nu is de Metrokunst zelf erfgoed.' 24 HEEMSCHUT september 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 24