Heemschut actief '%$iÊÊÊÊËk Kabelcentrale in Domburg bedreigd door sloop Groningen Friesland Noord Holland Flevolan Overijssel Utrecht Gelderland Zuid Holland Noord Brabant Limburg Zeeland ZEELAND DOMBURG - In het verleden kwamen alle internationale telefoongesprek ken Nederland binnen in de voormalige KPN kabelcentrale. In 1922 kwam via een 120 km lange telefoonkabel de eerste verbinding met Engeland tot stand. Omstreeks 1925 is de centrale speciaal voor deze verbinding met Engeland gebouwd. Het werd na enkele uitbreidingen een omvang rijk complex, dat een compleet technisch bedrijf met vele medewerkers huisvestte. De centrale zelf is de laatste jaren gereduceerde tot enkele vierkante meters, maar moet wel in de bestaande behuizing blijven. De eigenaar-projectontwikkelaar die ook het plan voor villa het Maereltje ontwikkelde, heeft uit eigen beweging zijn plannen voor een vitaliteitsho- tel bij Heemschut aangemeld. Dit was voor de commissie Zeeland een uniek voorval. Helaas bleken de plannen te bestaan uit volledige sloop en nieuwbouw, waarbij vrijwel niets zou blijven staan en ook de omliggende karakteristieke visserswoningen plaats moeten maken voor grootschalige hotelbouw. De kabelcentrale, met kenmerken van Art-Deco en nieuwe zakelijkheid, is nog in goede staat en er worden regelmatig exposities gehouden. Heemschut heeft met de projectontwikkelaar gesproken en gesteld dat renovatie van het oorspronkelijke pand heel goed mogelijk is. Het kan zonder veel kosten worden herbestemd tot lobby en kantoor van het hotel, vooral omdat het in goede staat verkeert. Het pand heeft geen beschermde status. De gemeente Veere heeft ingestemd met de massale nieuwbouw, die het dorpskarakter van Domburg in sterke mate aantast en het intieme karakter van de Weverijstraat verdwijnt volledig. De gemeente Veere heeft op haar grondgebied slechts één beschermd dorpsgezicht (Veere zelf), terwijl het dertien veelal historische kernen, zoals Biggekerke, Oostkapelle en Koudekerke, omvat. Geconfronteerd met onze bezwaren heeft de projectontwikkelaar voorgesteld beeldbepalende elementen in de nieuwbouw te verwerken, maar Heemschut pleit voor behoud en herge bruik van het pand. Willem Heijbroek september 2014 HEEMSCHUT 19

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 19