Heemschut actief Omgevingsplan meer dan mooie woorden? College besluit eenzijdig tot sloop monument NOORD-BRABANT LIMBURG De provincie Limburg is bezig met de afronding van het Provinciale Omge vingsplan Limburg (POL), dat onder andere de functie van het streekplan moet vervullen. Bij het beoordelen van het (ontwerp) POL2014 is, zo stelt het provinciaal bestuur, het belangrijk te beseffen dat het plan zich met name richt op ontwikkelingen op regionale schaal. Het POL doet geen uitspraken op perceel niveau. Minder dan voorheen richt de provincie zich op het beoordelen van individuele ontwikkelingen met een lokaal karakter. Dat kunnen gemeenten het beste, aldus de provincie. En juist daar maakt de commissie Limburg zich nu zorgen om. De hele verander(en)de wetge ving in het omgevingsbeleid maakt het steeds moeilijker om aandacht te vragen voor belangen die niet in (harde) normen zijn te vangen. In beroeps procedures delven kwalitatieve argumenten bij de bestuursrechter zeer snel het onderspit. Van de provincie mag worden verwacht dat ze kaders meegeeft die ten aanzien van de omgevingskwaliteit (erfgoed, maar ook landschap) voor gemeenten normatief werken. Het POL blijft nu teveel ste ken in mooie woorden en mooie doelstellingen. Heemschut zal de Staten van Limburg een aantal concrete voorstellen doen, bijvoorbeeld waar het gaat om de kwaliteiten van het nationale landschap Zuid-Limburg, een gebied met een hoge toeristische waarde, dat zijn status als nationaal landschap juist heeft te danken aan de combinatie van landschappelijke c O kwaliteiten en erfgoed. Ook de omgeving van de vele kastelen en water- molens zouden met provinciale regelgeving moeten worden beschermd, bijvoorbeeld vergelijkbaar met de wijze waarop het rijk oude fortenlinies beschermt in het besluit algemene regels ruimtelijke ordening. Hans Vermeer OOSTERHOUT - Het college van de gemeente Oosterhout heeft op 1 april 2014, dit is echt geen grap, besloten het gemeentelijk monument Waran delaan 43, van de gemeentelijke monumentenlijst af te voeren. Heem schut Brabant heeft na bestudering van het dossier bezwaar aangetekend tegen het besluit. Onderzoek heeft uitgewezen dat er zowel een ambtelijk advies als een advies lag van de Commissie van Welstand en Monumen ten om het verzoek van de eigenaar niet te honoreren. Het gaat hierbij om een zogenaamde Oostenrijkse woning gebouwd in 1955 naar ontwerp van Spezia Holzblockhaus uit Wenen. De woning, een authentiek houten huis en het enige in de gemeente Oosterhout, werd in 2002 op de gemeen telijke monumentenlijst geplaatst om daar na 12 jaar, op verzoek van de eigenaar, weer van verwijderd te worden. Het college is ondanks het negatieve advies, mee gegaan in de argumenten van de eigenaar. Volgens deze was de woning onverkoopbaar en moeilijk te verbouwen gezien de monumentale status en het achterstallig onderhoud. Het besluit van het college is niet nader onderbouwd. Tevens wordt er niet stil gestaan bij het feit dat de bewonersgeschiedenis laat zien dat de bekende Nederlandse beeldhouwer Niel Steenbergen hier heeft gewoond en gewerkt. Tom van Ekelen en Miriam van den Dries Volmolen te Epen cum de Geul in het nationaal landschap Zuid-Limburg. 18 HEEMSCHUT september 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 18