Heemschut actief n ;:#A\\\\\\\\&\ Wordt rijksmonument gesloopt? Mozeshuis voorgedragen als monument Zeeland Flevolam Utrecht AMSTERDAM NOORD-HOLLAND Zuid Holland Gelderl;^ HEEMSTEDE - Het dorp Heemstede is ontstaan uit een aantal buurtschap pen. Een hiervan is De Glip, waar aan de Glipperweg nog enkele huisjes uit de 17de en 18de eeuw staan. Het pand op nummer 70 is een rijksmonu ment en verkeert door jarenlange verwaarlozing in een zeer slechte staat. Om deze reden heeft de eigenaar voor dit huisje een sloop-wergunning aangevraagd. Deze aanvraag is door de gemeente voor advies gestuurd naar de RCE. Het huis bestaat uit een voor- en achterhuis, waarvan een bouwhisto risch onderzoek aangeeft dat het uit het eind van de zeventiende of begin achttiende eeuw dateert. Een brandmuur dateert mogelijk uit het begin van de zeventiende eeuw. Op de bovendorpel van de voordeur staat het jaartal 1632. Of dit juist is, is niet te achterhalen. Bij onderzoek in het kadasterarchief en de oud-notariële archieven kon teruggegaan worden tot 1713. In dat jaar verzocht bakker Cornelis H. van Leeuwen aan de heer van Heemstede of hij de bestaande bakkerij in het pand mocht voortzet ten. Na Van Leeuwen oefenden hier tot 1890 steeds bakkers hun bedrijf uit. Toen waren de huisjes gesplitst in een voor- en achterhuis en verhuurd. In 1965 werd het voor- en achterhuis onbewoonbaar verklaard en in 1981 kwamen ze leeg, waarna ze nog dienst deden als werkplaats en opslag. De huidige eigenaar wil het pand Glipperweg 70 en enkele naastgelegen huis jes uit later tijd slopen. Het rijksmonument zou in dezelfde stijl herbouwd worden met daarbij enkele kleine woningen in oude stijl. De Historische o O Vereniging Heemstede-Bennebroek en Heemschut zijn voorstander van i- restauratie van dit laatste stukje oorspronkelijke bebouwing. Peter Capelle AMSTERDAM - Heemschut en Cuypersgenootschap hebben gezamenlijk de gemeentelijke Monu mentenstatus aangevraagd voor het Mozeshuis aan de Jodenbreestraat. Het gebouw uit 1962-69 naast de Mozes en Aaronkerk verving de oude pastorie, die was gesloopt voor de aanleg van het verkeersplein het Mr. Visserplein. Het functioneerde vanaf het begin als zogenaamde citykerk en kreeg ook sociaal-culturele functies. Architect Sier van Rhijn, die in 1989 overleed, bouwde diverse woningprojecten in Amsterdam en vele bruggen. Hij werd vooral bekend door het Mozeshuis en de ingangen van de Oostlijn van de metro. Hij ontving twee keer de Architectuurprijs Amsterdam; in 1971 voor het Mozeshuis en in 1980 voor de Oostlijn. Het Mozeshuis is opgetrokken in een strakke, moderne architectuur. Het gebouw is zodanig ontworpen, dat het ondergeschikt is aan de monumentale kerk ernaast. De jury overwoog destijds, dat het Mozeshuis geen enkele concessie doet aan de aangrenzende oude bouwstijlen, die samen het gezicht van het Waterlooplein bepalen en past in de omringende bebouwing alsof het daar altijd gestaan heeft. Door de indeling van de buitengevels, door de verrassende ruimtewerking binnen en door het weloverwogen materiaal- HoNand gebruik is het een voorbeeld van zeer hoge architectonische cultuur, even verfrissend als uitzonderlijk in een zich verjongende stad. Jaap Kamerling Friesland Limburg Noord Brabant 16 HEEMSCHUT september 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 16