Heemschut actief Stadhuis een monument? Loopgraven OVERIJSSEL Friesland Drenthe Flevoland/ Overijssel GELDERLAND ALMELO - Jazeker! Het laatste ontwerp uit het oeuvre van architect J.J.P. Oud mag niet onder de slopershamer verdwijnen. Daarom hebben Heem- schut Overijssel en het Cuypersgenootschap aan B&W van Almelo ver zocht het stadhuis van Almelo op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Het stadhuis geldt als een schoolvoorbeeld van Oud's poëtisch functionalisme. Het gebouw is nog vrij gaaf en vormt een beeldbepalend voorbeeld van naoorlogse architectuur van deze beroemde architect. De argumenten voor behoud zijn begin juni in beeld gebracht doorTV Oost. Architect J.J.P. Oud heeft het Stadhuis van Almelo vanuit zijn hart ontwor pen.' Architectuurhistoricus Flans Magdelijns geeft in de korte reportage een toelichting aan het publiek. Peter Schoof, kunst- en cultuurjournalist maakte een prachtige impressie van het Stadhuis en de verbinding tussen binnen en buiten. Schoof weet dat een groot deel van de bewoners van Almelo gemengde gevoelens heeft over het gebouw. Magdelijns legt uit en laat zien waarom juist dit gebouw behouden zou moeten blijven. 'Dat strakke, dat spel met lijnen is altijd het Leitmotiv van Oud geweest. Bij Oud gaat het om de verhoudingen en het spel tussen de drie delen van het gebouw. Een driehoekige toren, het kantoorgebouw en de entree met de Burgerzaal.' leder deel is gekoppeld aan een functie. 'De Raadszaal in de driehoekige toren is een hele fraaie ruimte die qua verhoudingen helemaal goed is! De zaal geeft een gevoel van beslotenheid. Iets vergelijkbaars als dit gebouw ken ik niet in Overijssel.' Er zijn inmiddels diverse plannen voor herbestemming. Het gemeentebestuur van Almelo heeft direct actie ondernomen en opdracht gegeven voor een cultuurhistorische waardebe paling van het pand. Bekijk de reportage! Zie: www.heemschut.nl, dossier Stadhuis Almelo. Ingrid van Bergenhenegouwen Groningen Gelderland oord Brabant Limburg MONTFERLAND - In de Eerste Wereldoorlog is door de Duitsers op de stuwwal bij Elten, aan de grens met Nederland, een loopgravenstel- sel met bunkers aangelegd, omdat men bang was dat er vanuit Nederland een aanval zou kunnen plaatsvinden. Na de Tweede Wereld oorlog is het deel ten noorden van de snelweg Arnhem Oberhausen Nederlands gebied gewor den. Bij de verwerving van het Bergherbos is het in bezit gekomen van Natuurmonumenten. De afgelopen jaren heeft Natuurmonumen ten de belangrijkste loopgraaf beter zichtbaar gemaakt en een deel ervan gereconstrueerd in het kader van het Interregproject 'Speuren naar bosgeschiedenis'. De route van het recent verschenen boekje 'Bergherbos, een cultuurhis torische wandeling' voert langs de loopgraaf. In aanwezigheid van een aantal genodigden heeft de burgemeester van Montferland mevrouw Lepping-Schui- tema op 25 mei jl., door de onthulling van een bescheiden markeringszuil, de openstelling voor het publiek verricht. De plaats van samenkomst was bij de uitspanning het Peeske, en het gezel schap werd naar de locatie vervoerd met een aantal legervoertui gen uit de Tweede Wereldoorlog. Heel bijzonder was het om een amfibische DUKW op de bospaden van het Montferland te zien. Fleemschut, mede-aanvrager van een status als Rijksmonument, was ook aanwezig. Geertruud Dorhout september 2014 HEEMSCHUT 15

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 15