Heemschut actief Heemschut helpt bij realiseren droom De Stadsweg A DRENTHE BARGER-COMPASCUUM - Gerard Steenhuis weet alles over het grensgebied tussen het Duitse Hebelermeer en de Drentse plaat sen Barger-Compascuum en Zwartemeer. Hij schreef er twee boeken en meerdere artikelen over. Na 1866 staken veel Duitsers de grens over om de dienstplicht van het dan overheer send geworden Pruisen te ontlopen. Ze teelden boekweit op kleine kavels hoogveen, woonden in keten en vermengden zich met de Neder landse bevolking. In de Drentse grensstreek kom je nog veel Duitse namen tegen. Duitsers hadden ook Nederlandse grond in bezit door het afkopen van eeuwenoude weiderechten. Steenhuis loopt al jaren met het plan voor een eigen informatiecentrum om zijn verhalen te vertellen aan passerende fietsers en wande laars. Hij bezit nog een schuur op een stukje hoogveen achter de Breede Sloot. Eerder stond daar een huis. Zie de kleurenpentekening van Hendrik Koiter die er ooit woonde. Gerard Steenhuis nodigde de Bond Heem schut, de stichting Drents Monument en pro vinciaal historicus Michiel Gerding uit voor een bezoek aan de grensstreek. Hij wilde weten of zijn verhalen over de Duitse en Nederlandse grensbewoners voldoende cultuurhistorische waarde hebben om zo'n informatiecentrum te rechtvaardigen. Leen de Graaf van Heemschut Drenthe en de andere deskundigen beaamden dat volop. Steenhuis werkt nu aan een onder nemersplan om zijn droom te realiseren. Zie ook zijn website www.achterdebreedesloot.nl m Theo Wortel GRONINGEN GRONINGEN - Aan de noordoost kant van Groningen loopt een bijzondere weg: de Stadsweg. Een weg met een eigen website en waarzelfs een Groninger uitdrukking van afkomstig is: 'Zo old as Stadsweg'. Het verbindt Stad Groningen met zijn achterland, de zee bij Delfzijl, de Eems over en loopt helemaal door tot de stad Emden in Oost-Friesland (Duitsland). De weg is grotendeels nog intact en voor een deel nog onverhard. Hier en daar is de Stadsweg een kleiweg met een fietspad erlangs, op andere plaatsen nagenoeg onherkenbaar als kleine verhoogde kleidijk, als grasloop in het landschap. De precieze leeftijd van de weg is niet bekend. Archeologische vondsten doen vermoeden dat de weg al in de elfde eeuw bestond. De Stadsweg heeft geen monumentale status. Dit maakt het voor de provincie mogelijk om in het kader van de aanleg van 'Fietsroute-Plus' een gedeelte van de Stadsweg te verharden en het dijklichaam verbreden. Het deel tussen Stad Groningen en Ten Boer zou een 3,5 meter breed fietspad moeten worden, met daarnaast nog een 0,5 meter breed voetpad en een spoor voor landbouwvoertuigen. Heemschut Groningen is van mening dat deze plannen leiden tot ernstige aantasting van het karakter van de weg. Naast het indienen van een zienswijze, is Heemschut Gro ningen dan ook meerdere malen bij de provincie om tafel geweest om de bezwaren toe te lichten. Dit heeft in geresulteerd in de volgende aanpassingen van het plan: het dijklichaam wordt niet verbreed, het voetpad komt er niet en op plaatsen waar dat noodzakelijk is, wordt het fietspad zelfs versmald. Eefje van Duijn 14 HEEMSCHUT september 2014 Noord Holland Utrecht Zuid Holland Noord IXs-ty...... fHi i 'i - 'tyi Ma- Zeeland

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 14