Het andere gezicht van de jan 'A 20th century educational wonder'; onconventioneel qua opzet, ultramodern wat architectuur betreft en voorzien van een revolutionair leerprogramma. Met deze woorden omschreef een Engelse krant in 1956 de splinternieuwe Jan Evert Scholtenschool in Groningen. Met de realisering van de school werd een droom werkelijkheid. Een droom van een architect, die meer wilde dan alleen onderwijsaccommodaties bouwen. Zijn progressieve visie op onderwijs leverde een compleet nieuw type school op, dat de geschiedenis zou ingaan als het Groningse scholentype. Nieuwe ideeën over onderwijs Buitenschool Appèlbergen in de jaren vijftig. In de jaren vijftig was de geestelijke vader, stadsarchitect Jaap Wilhelm, een gevierd en gerespecteerd man, die de bouw van vele openbare scholen in Groningen op zijn naam had staan. Nu, ruim een halve eeuw later, is zijn naam, net als van zoveel pio niers uit die tijd, in de vergetelheid geraakt. Hoewel naoorlogse architectuur en steden bouw aan waardering en belangstelling lij ken te winnen, is het vaak triest gesteld met de staat waarin schoolgebouwen uit die tijd verkeren. Veel waardevolle ontwerpen zijn in de loop der jaren verloren gegaan of gro tendeels verminkt. De hoogste tijd om eens stil te staan bij deze bijzondere, maar vooral ondergewaardeerde episode in de scholen bouwgeschiedenis. Na de oorlog werd men zich steeds bewus ter van de noodzaak om het lager onderwijs en de daaraan gekoppelde scholenbouw te hervormen. De moderne inzichten op pedagogisch, hygiënisch en sociaal-maat- 6 HEEMSCHUT maart 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 6