m a L Onderzoek van de universiteit Nyenrode heeft aangetoond dat de Touwfabriek G. van der Lee in Oudewater Nederlands oudste familiebedrijf is. Sinds 1545 is het bedrijf in werkingen wordt het geleid door nazaten van de in 1613 overleden Jan Pietersz. van der Lee. Daarmee is het een uniek Neder lands bedrijf en bovendien de laatste getui genis van een nijverheid die het voormalige vestingstadje een belangrijk deel van haar rijkdom verschafte. In 2013 kwam echter het bericht naar buiten dat de firma al een paar jaar verlies leed. De familie heeft daarom de aandelen van het bedrijf vorig jaar overgedaan aan de Hendrik Veder Group, fabrikant van staalkabels. Bij Van der Lee werken twaalf mensen die hoogwaardige touwen maken van natuurlijke en synthetische vezels. De producten van de touwfabriek worden vooral gebruikt in de offshore en de scheepvaart. Daarnaast levert Van der Lee onder andere touwwerk voor defensie. Met de kunststofkabels van Van der Lee verwacht het bedrijf te kunnen voldoen aan de toenemende vraag naar lichte, maar sterke kabels die gebruikt kun nen worden in diep water. Het productieproces is ingrijpend gemo derniseerd, nieuwe technieken hebben hun intrede gedaan en de conventionele natuur- vezels zijn grotendeels verdrongen. Voor bepaalde doeleinden zijn de ouderwetse materialen en technieken nog altijd de aan gewezen oplossing. De 300 meter lange lijnbaan, een beschermd rijksmonument, eens aangedreven door een stoomma chine, is daarom nog enkele keren per jaar in bedrijf. Tijdens een speciale Open Dag worden bezoekers rondgeleid in de fabriek, die met de oude en moderne machines een toonbeeld is van 'levend erfgoed'. maart 2014 HEEMSCHUT 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 5