Op zoek naar de Stadsidealen door de eeuwen heen Colofon stadsidea dealen Word lid van Heemschut! Heemschut is het kwartaaltijdschrift voor leden van de Bond Heemschut, de vereniging tot bescherming van cultuurmonumenten in Nederland. Opgericht in 1911. Beschermvrouwe: Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix der Nederlanden. Jaargang 91 no. 1, maart 2014 Redactie Anne-Marie ten Cate, eindredactie Eric Ie Gras Willem Heijbroek Gabor Kozijn Karei Loeff, hoofdredactie Norman Vervat Mathijs Witte Redactieadres redactie@heemschut.nl Grafische productie en bladcoördinatie Pack Parcel BV, Nieuwegein m.m.v. Pencilpoint - Reclamemakers Vormgevers, Woerden Advertenties Bureau van Vliet, Zandvoort 023-571 47 45 zandvoort@bureauvanvliet.com Losse nummers Prijs €5,95, incl. verzendkosten €7,50. Bestellen via www.heemschut.nl Erfgoedvereniging Bond Heemschut Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam 020-622 52 92 www.heemschut.nl info@heemschut.nl Contributie Individuele leden minimaal €35,- Gezinslidmaatschap €45,- Jongerenlidmaatschap (tot 25 jaar) 15,- Rechtspersonen en bedrijven €70,- Opzegging alleen schriftelijk en voor 1 december. ISSN 0017-9515 Rabo-rekening nummer 14.62.53.388 hemel op aarde Zolang steden bestaan, wordt gefilosofeerd over 'de ideale stad'. Maar wat is 'de ide ale stad'? Welke stadsidealen zijn er in de loop van de eeuwen ontstaan? Wie waren de bedenkers? Hoe zien die ideale steden eruit? Zijn ze ook gerealiseerd? Wat is het lot van deze ideaalsteden? Is wat als ideaal werd gezien, uiteindelijk een nachtmerrie gebleken? Hebben we tegenwoordig nog wel behoefte aan stadsidealen? Professor dr. Nico Nelissen neemt ons mee op een tocht door de geschiedenis. Daarbij brengen we een bezoek aan talrijke steden en stadsde len verspreid over de aardbol en maken we 'en passant' kennis met het gedachtengoed van bekende en minder bekende filosofen, stedenbouwers, architecten, planologen, sociologen en sociale hervormers. Zij heb ben allen één ding gemeen, namelijk de wens om de hemel op aarde te realiseren. Zo krijgen we inzicht in het bonte palet van stadsidealen met allemaal een eigen naam en eigen (denk)beelden. Kunnen we hieruit lering trekken voor een wereld die in toene mende mate uit (groot)steden zal bestaan? Het boek 'Op zoek naar de hemel op aarde' geeft een fascinerend overzicht van stad sidealen die in de loop der eeuwen zijn opgesteld. In totaal komen 75 stadsidea len aan de orde: vanaf de Antieke Oudheid, Middeleeuwen, Renaissance, Barok, Clas sicisme tot en met de 19de en 20ste eeuw. Fameuze idealen als die van Hippodamus van Milete, Diocletianus, Augustinus, Tho mas More, Campanella, Lodewijk XIV, Ledoux, Robert Owen, Fourier, Haussmann, Cerda, Ebenezer Howard, Berlage, Tony Garnier, Walter Gropius, Frank Lloyd Wright, Auguste Perret, Le Corbusier, Jo Coenen, Santiago Calatrava en vele anderen worden beschreven, kritisch geanalyseerd en van persoonlijk commentaar voorzien. Het boek (256 p.) is rijk geïllustreerd met uniek foto materiaal van de auteur. Het boek (winkelprijs 45,-) is voor leden van Heemschut bij de auteur te bestellen tegen de vriendenprijs van 20,- (excl. verzendkosten). Bestelling kunt u per email sturen aan n.nelissen@xs4all.nl. ISBN: 978 90 807857 3 1 Ja, ik ondersteun de doelstelling van Heemschut en word lid. Naam: De heer mevrouw firma organisatie Adres: Postcode: Telefoon: Plaats: Email: Handtekening: Het lidmaatschap bedraagt minimaal €35,- per jaar, jongeren <25 €15,-, bedrijven €70,-. U ontvangt van ons een acceptgirokaart en Het monumentenboek als welkomstgeschenk. U kunt deze bon in een ongefrankeerde envelop sturen naar: Bond Heemschut, Antwoordnummer 3808, 1000 PB Amsterdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 42