Optreden kan muziekkoepels redden Eric Ie Gras Ontmoetingsplek Meer muziek in de koepels Rond veel muziekkoepels heerst een diepe stilte. De tijd dat harmonieën en fanfares er hun uitvoeringen gaven is voorbij, alleen hangjongeren laten er soms nog muziek schallen. Journalist Joep van Ruiten van het Dagblad van het Noorden probeert ze te inventariseren: 'Ze verdienen bescherming, maar dan moeten ze wel weer een functie krijgen.' De geschiedenis van de muziekkoepels, ook muziektenten, kiosken of paviljoens genoemd, gaat in Nederland terug tot hal verwege de negentiende eeuw en hangt samen met de aanleg van parken en de toe name van publieke optredens van muziek korpsen van het leger. Van Ruiten: 'In Nederland boden muziektenten ruimte voor de ontwikkeling van lokale podiumkunsten. Tegenwoordig repeteren musici in zalen met goede akoestiek en dat maakt ze kritischer. Je ziet nauwelijks meer uitvoeringen in de buitenlucht. Misschien ook omdat je daar geen toegang kunt heffen.' Van Ruiten kreeg belangstelling voor de muziekkoepels vanwege de dreigende sloop van een exemplaar in zijn woonplaats Emmen: 'Een actiegroep wil dat voorko men. Een goed idee, maar dan moet er een zinvolle bestemming gevonden worden. Dat kan wel. In Daarle in Overijssel is een muziekkoepel in gebruik als overdekt terras. In de muziektent in het Noorderplantsoen in Groningen worden tijdens het Noorderzon- festival filmprojecties gegeven.' Maar veel muziekkoepels staan te verpau peren: 'Of ze verworden tot follys, tot bouw werken die nutteloos zijn geworden, en dat is jammer. Vooral in dorpen kunnen ze nog steeds een functie hebben als ontmoetings plek. Sommige koepels zien er prachtig uit. Die in de Prinsentuin in Leeuwarden stamt uit 1881 en is met recht een Rijksmonu ment. De koepel in het Beeklustpark in Almelo bewijst dat ze nog steeds van deze tijd zijn.' Assen heeft een betrekkelijk nieuwe koepel, die regelmatig in gebruik is voor uitvoerin gen. Het is een koepel met een achterwand en dat komt de akoestiek ten goede. Van Ruiten vermoed dat muzikanten er daarom graag optreden: 'In ieder geval met meer ple zier dan op een podium zonder achterwand, waar de muziek snel verwaait. Op het terrein van de Coendersborch bij Nuis is Het Gronin ger Landschap bezig met het vernieuwen van een koepel, ook een positieve ontwikkeling.' Maar een koepel zonder gebruiker heeft weinig toekomst en Van Ruiten doet een beroep op lokale musici om er weer te gaan spelen: 'Plaatselijke harmonieën en de fan fares natuurlijk, maar ook bandjes. Zo kun nen die hun stad- of dorpsgenoten laten horen wat ze kunnen. Een toneeluitvoering is ook mogelijk. Als er maar leven is. Zonder gebruikers zijn de koepels gedoemd om te verdwijnen.' Meer over de muziekkoepels op http://www. woestenle dig. com/m uzi ekko epels/ De muziekkoepel in Kampen (beste Erfgoedgemeente 2013) wordt prefect onderhouden. 38 HEEMSCHUT maart 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 38