bsilï mÈmM ■0i0w De Afsluitdijk vormt een scheidslijn tussen zoet en zout water en is tevens een verbinding tussen de provincies Noord-Holland en Fries land. Tegelijk is het een icoon van de eeuwige Nederlandse strijd tegen het water en zowel nationaal als internationaal een belangrijk waterstaatkundig monument. Heemschut vindt het dan ook uiterst verbazingwekkend dat de Nederlandse regering desondanks de gehele Afsluitdijk geen rijksmonumentale sta tus heeft willen geven. De dijk werd aangelegd tussen 1927 en 1932 voor de drooglegging en inpoldering van de Zuiderzee om meer rijke landbouwgrond te krijgen en de wateroverlast te verminderen. Nu voldoet ze niet meer aan de huidige nor men voor waterveiligheid en waterafvoer. De dijk dient versterkt te worden en het overschot van water van het IJsselmeer moet naar de Waddenzee worden gespuid. Daarnaast zijn er ook andere ambities op het gebied van natuur, recreatie en energieopwekking. Een van de plannen is de aanleg van een vismigratierivier. Als het project in 2021 is afgerond, zal er een Nieuwe Afsluitdijk liggen. Hoe die eruit komt te zien, wordt de komende jaren beslist. Heemschut-Friesland heeft gereageerd op het startdocument van het Ministerie van Infra structuur Milieu. Hierin heeft Heemschut aangegeven dat bij nieuwe ontwikkelingen de waarde van het gebouwd erfgoed en het landschap zorgvuldig gewogen moet worden. Heemschut pleit voor een cultuurhistorische S verkenning met een analyse en waardering C= CD van de dijk. Het Masterplan Beeldkwaliteit van 5 het Kwaliteitsteam Afsluitdijk lijkt voorlopig hierin te voorzien. maart 2014 HEEMSCHUT 37

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 37