Bouwlocatie gezocht voor boomschorshuis Niet beschermde historische gebouwen in een drukke stedelijke omgeving zijn aantrekkelijke sloopobjecten. Veelal geven bestemmingsplannen mogelijk heden om dergelijke panden te vervan gen door grotere nieuwbouw. In Amster dam ligt hierdoor een heel pand nog steeds te wachten op herbouw... Norman Vervat Aan de Amsterdamse Amstelveenseweg stond tot 1998 een bijzonder pand: het boomschorshuis. Dit moest plaats maken voor een grootschalig appartementencom plex. Na protesten van omwonenden is het huis niet gesloopt, maar netjes uit elkaar gehaald en opgeslagen, met de belofte, dat het vóór 2005 herbouwd zou worden. Tot op heden is dat echter niet gebeurd. Toen Amsterdam nog omringd was door een stadsmuur vond alle activiteit voornamelijk binnen deze muren plaats. Naast woon huizen vond je in bijvoorbeeld de Jordaan suiker- en bierbrouwerijen. In het begin van de achttiende eeuw vervuilde de stad hier door zo erg, dat het bestuur verordende dat de grote vervuilers de stad uit moesten. Zo werden de katoendrukkerijen verplaatst naar het westen, aan het begin van de Amstelveenseweg. In 1878 komt een van de panden aan de Amstelveenseweg in bezit van de in 'rustiekwerken' gespecialiseerde familie Oostwegel. Rustiekwerk is een techniek waarbij met cement gedecoreerd wordt in boom-, schors- en takmotieven. Heemschut-Amsterdam ondersteunt de herbouwwens van harte. Hebt u belangstelling om het initiatief te nemen voor herbouw van het boomschorshuis of kent u een goede locatie voor het huis, dan kunt u contact opnemen met Heemschut via info@heemschut.nl, of bel tijdens kantooruren via 020-622 52 92. De Oostwegels bekleedden de voorgevel van hun huis met boomschors, boomstronken en takken nagemaakt in cement. Vanwege de ligging nabij het Vondelpark openen de Oostwegels een melkslijterij in dit 'boom schorshuis'. Vermoeide wandelaars konden hier genieten van een glas melk. Voor zover bekend is de gevel van het boomschorshuis uniek voor Amsterdam geweest. Sinds de sloop van het boomschorshuis in 1998 staan de geveldelen opgeslagen. Het betrokken stadsdeel Zuid is al jaren bezig om de onderdelen herplaatst te krijgen. Vanaf 2000 ijvert ook de Stichting Boom schorshuisje voor herbouw. Tot op heden is dit echter niet gelukt. Herplaatsing in de buurt is niet mogelijk. Ook een plan om het pand te herbouwen in het Vondelpark of Artis heeft weinig opgeleverd. Dat ligt niet zozeer aan de kosten, maar wel aan het formaat. In Artis bleek het pandje moeilijk in te passen. Het stadsdeel kijkt nu ook nadrukkelijk naar een herplaatsing verder weg van de oorspronkelijke locatie, buiten Amsterdam. Herplaatsing op een buiten plaats of in een stadspark zou een goede mogelijkheid kunnen zijn. Het pand zou in dat geval bijvoorbeeld een horecafunctie kunnen krijgen. Ook andere opties zijn vol gens betrokkenen bij het stadsdeel denk baar, mits het pand maar respectvol wordt gereconstrueerd. Het stadsdeel heeft een budget beschikbaar gesteld om de herbouw te ondersteunen. maart 2014 HEEMSCHUT 35

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 35