NOORD-BRABANT Rectificaties Resultaten en tips FLEVOLAND Hoe nu verder? DRENTHE Hij stelt verder teleurgesteld te zijn dat de resultaten van de enquête niet meteen beschikbaar zijn gesteld aan de gemeenten. Een aantal gemeenten geeft aan dat ze eigenaren persoonlijk attenderen op de mogelijkheid om bij een grote ingreep, wan neer ze met verbouwingsplannen komen, cultuurhistorisch onderzoek kunnen laten doen. De gemeente Westland geeft aan dat dit per situatie bepaald wordt en zo kiest voor een projectgerichte benadering in plaats van een algemene regel. In het onderschrift bij de uitslagen van Noord-Brabant op pagina G9 en in de con clusie op pagina G15 wordt gesteld, dat Erfgoed Brabant een goede infrastructuur biedt voor ondersteuning en advisering van gemeenten bij de uitvoering van het monu mentenbeleid. Dit moet natuurlijk Monu mentenhuis Brabant zijn. Stichting Monu mentenhuis Brabant stelt zich al lang en zeer succesvol ten doel de kwaliteit van een integrale monumentenzorg in de provincie te bevorderen. In Noord-Brabant zijn voorts een aantal scores verkeerd berekend. De gemeente Veghel (7 positieve scores), Steenbergen en Drimmelen (ieder 5 positieve scores) hanteren een tweesterrenbeleid in plaats van een één-sterrenbeleid. Bij de gemeente Terschelling (FR) blijkt geen monumenten lijst op de website te staan. Zij hebben geen gemeentelijke monumenten. De gemeente Westland (ZH) wordt ten onrechte genoemd in de lijst met minst presterende gemeen ten. Dit klopt niet. Westland heeft 7 posi tieve en 3 negatieve scores waardoor zij een tweesterrenbeleid hanteren. In plaats van Westland had hier Westvoorne moe ten staan, een gemeente die dus slecht scoorde. De gemeente Oudewater (U) heeft wel degelijk een monumentencommissie en biedt ook online informatie aan over de rechten en plichten van monumenteigena ren. Oudewater scoort 5 plusjes en han teert daarmee een tweesterrenbeleid. De gemeente Velsen (NH) laat weten dat ze wel degelijk een monumentencommissie hebben. Dit staat alleen niet op de website. Verder heeft de gemeente naast de 50.000 euro in 2013 nog veel meer geïnvesteerd in cultureel erfgoed. In 2013 werd onder andere geld uitgegeven aan de Bosbeek- schuur (140.000), de toren van de Engel- munduskerk (75.000) en het stadhuis van Dudok (enkele miljoenen in totaal). De heer Duijkers van de gemeente 's-Her- togenbosch (NB) laat weten dat de stad in 2013 weer stappen heeft gezet naar ver beteringvan het monumentenbeleid. Onder andere is een cultuurhistorische beleids nota 2012-2019 gemaakt en is de informa tievoorziening naar de burger via de website verder verbeterd. De heer Gielens van de gemeente Den Hel der (NH) zal de resultaten van de gemeen tetest aanwenden om de dienstverlening naar de burgers verder te verbeteren. 'De afdeling WH (Veiligheid Vergunningen Handhaving) van de gemeente Den Helder is momenteel bezig met een verbetertra ject klantgerichtheid en heeft het onder zoek en de uitkomst dan ook met meer dan interesse bestudeerd. Wij van WH onder- schrijven dat de dienstverlening naar onder andere eigenaren van monumenten altijd beter kan en willen dit ook daadwerkelijk gaan verbeteren'. De heer Kloosterman van de gemeente Heerhugowaard (NH) ziet graag dat deze monumententest herhaald wordt. Dan zou de ingezette modernisering van de monu mentenzorg naar integrale erfgoedzorg nog meer in het onderzoek doorklinken. Met name landschap, historische geogra fie en groen ontbreekt naar zijn gevoel in de test. Daarnaast zou het in de ogen van de gemeente goed zijn om niet alleen aan dacht te hebben voor de monumentenei genaren, maar ook voor de eigen inwoners van de gemeente. Met publieksactiviteiten rond erfgoed wordt zowel draagvlak voor erfgoedbeleid (en haar financiering) gecre- eerd, maar kan de erfgoedsector ook bijdra gen aan identiteitsvorming van gemeenten en regio's en sociale cohesie. Heemschut is door de Rijksdienst Cultureel Erfgoed uitgenodigd deel te nemen aan gesprekken rond de uitbouw van de Erf goedmonitor (zie elders in dit nummer) en komende enquêtes. Doel is om gezamenlijk zo veel mogelijk gegevens in één keer boven water te krijgen. Heemschut heeft zich door de wijze van presentatie, per gemeente, zeker op de kaart gezet. Belangrijker is echter dat onze vrijwilligers nu een instru ment in handen hebben om, met de verkie zingen en collegevorming in het verschiet, gemeenten aan te sporen extra actief te zijn in het onderhouden of opzetten van een goed monumentenbeleid. maart 2014 HEEMSCHUT 33

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 33