Waardering voor Do GlTOtC MonUIÏIGIltGII Gemeenterest Vereniging snieuws De Grote Monumenten mNIM' >1 Karei Loeff en Mathijs Witte Heemschut is bedolven onder reacties naar aanleiding van de Gemeentetest. Vooral via sociale media, zoals Twitter, verspreidde het nieuws zich razendsnel. Ook in de reguliere pers werd er uitgebreid verslag gedaan en Heemschut kreeg veel vraag naar de resultaten. Hiermee is bevestigd dat de test bijdraagt aan het debat over hoe een zorgvuldig gemeentelijk erfgoedbeleid gevoerd zou moeten worden. Enkele reacties: Verwondering en kritiek taak bij de bescherming van onze monumenten. Met de voortgaande decentralisatie en de Modernisering Monumentenzorg worden er steeds i taken neergelegd bij de lokale overh Met bezuinigingen en verkiezingen ii aantocht staat de gemeenten veel tl En hoe gaat dat in GemeentéTest De heer Sieger uit Amstelveen vond dat de gemeente Texel (NH) veel te goed scoorde. Hij heeft als eigenaar van een rijksmonu ment alleen maar hinder ondervonden van deze gemeente. Hij hoopt dat via de Gemeentetest meer aandacht komt voor een goed erfgoedbeleid op Texel. Niet alle reacties waren positief. Heem schut kreeg ook kritiek, bijvoorbeeld op de gevolgde methodiek. De heer W. Cartigny uit Roermond schrijft: 'Ik heb er al eerder op gewezen dat het hebben van een beleids nota of commissie en dergelijke weinig tot niets zegt (wellicht inderdaad in vergelij king met andere gemeenten, maar niet in absolute termen) en dat Heemschut op deze manier dus een verkeerd, c.q. verte kent beeld verspreid!' Eenzelfde punt werd gemaakt door de heer Van der Plaat uit Bennekom, die zich onder meer verwondert over de gang van zaken rond erfgoedcom plexen in Ede. Burgemeester Gorter van Zeewolde rea geerde in de plaatselijke pers: 'Ik ga er vanuit dat de medewerkers van de Bond geschiedenis op school hebben gehad! Een gebouw kan pas als monument aangemerkt worden vanaf 50 jaar of ouder. Onze oudste woning dateert van 1984, dan voldoe je bij de wet niet aan het criterium monumenten beleid.' De burgemeester weet blijkbaar niet dat de wet onlangs is veranderd, reden voor onze vrijwilligers in Flevoland om in gesprek te gaan. Soms herkende een gemeente zich geheel niet in de scores van de Gemeentetest. De heer G. Muizer van de gemeente Littensera- diel (FR) schrijft dat de Gemeentetest geen representatief beeld geeft, omdat een aan tal gemeenten niet heeft meegedaan aan de enquête. Ook zou het verstandiger zijn om deze 'hitparades' voortaan weg te laten. 'Ik ben erg over het tijdschrift en de Gemeentetest te spreken. Gefeliciteerd met dit mooie resultaat!' (C. Scheltema, lid uit Naarden). 'In het decembernummer is inzicht gege ven hoe de gemeenten er voor staan voor wat betreft hun monumentenbeleid. Complimenten voor het artikel.' (P. Bruijns, raadslid Hoorn) 'Dat is mooi nieuws! Gelderse monumenten best beschermd' (Gedeputeerde A. Traag, Provincie Gelderland) 'Bedankt voor het compliment, Nuenen in top 10 (Grote MonumentenGemeenteTest) RT @BBnieuws: Grote gemeenten zorgen het best voor hun monumenten.' (Burge meester M. Houben, gemeente Nuenen, Gerwen en Nederwetten) Naast positieve reacties was er ook verwon dering. Zo verbaast de heer Stegeman uit Amsterdam zich dat de gemeente Südwest- Fryslan het goed doet, terwijl elders in het tijdschrift van Heemschut staat dat dezelfde gemeente er alles aan doet om een rijksmo nument in Kimswerd te slopen! In Tilburg is een vergelijkbaar voorbeeld. 32 HEEMSCHUT maart 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 32