Tot hier en niet verder! Heemkundekring en stichting strijden voor Astens erfgoed Lokaal initiatief Scholieren voor het pand van Anneke de Bruijn. Mathijs Witte Asten is een Peelgemeente in het zuidoos ten van Brabant. Misschien wel het meest bekende product uit Asten zijn de klokken van de beroemde klokkengieterij Eijsbouts, die in menig toren in Nederland hangen. De gemeente bezit negentien rijksmonu menten en 63 gemeentelijke monumenten. Over één ding konden de bewoners zich in de afgelopen vijftien jaar hevig opwinden. Dat was de erbarmelijke staat van een aantal oude rijksmonumentale panden aan het Koningsplein 12-14-16 midden in het dorp, in Asten beter bekend als 'Anneke de Bruijn'. In 2006 stierf de bewoonster Anneke de Bruijn. Zij had decennialang een kruidenierswinkeltje in het witgepleisterde pand nummer 16 en bezat ook een van de twee panden ernaast. Zij liet haar panden in vervallen staat achter. De gemeente was ook eigenaar van een deel van het complex. Na een jarenlange periode van afbraak van karakteristieke panden en de vernieuwings drang van de lokale politiek, zijn inmiddels mensen in Asten opgestaan die het zonde vinden als historische panden gesloopt wor den. Zij wijzen op het unieke historische dorpskarakter en gaan voor een ontwikke ling die de bestaande ruimtelijke kwaliteiten respecteert. Zo wijst de Heemkundekring De Vonder Asten-Someren voortdurend op de historische betekenis van deze oude bewo- ningsplek en de waarde van deze panden voor de identiteit van de Astense gemeen schap. De Vonder pleitte bij de gemeente voor een bouwhistorisch onderzoek. Het is namelijk niet bekend hoe oud het pand van Anneke de Bruijn precies is. Ook wil de heemkundekring dat de gemeente Asten het verval van het rijksmonument tegen gaat. Helaas gaf de gemeente niet thuis. De Stichting Anneke de Bruijn bestaat uit een aantal betrokken Astenaren, waaronder de zeer enthousiaste jonge erfgoedstudent Sandu Niessen. De stichting wil niet alleen zorg dragen voor het Astense erfgoed, maar het eveneens uitdragen. Ze hebben een project opgezet om het cultuurhistorisch erfgoed levend te houden en hielden in samenwerking met de Salon voor Architec tuur en Cultuur een ideeënprijsvraag. Helaas is in november 2013 begonnen met de sloop van de nummers 12 en 14, na een positief sloopadvies van de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed. Nummer 16 blijft voorlopig nog staan, maar dat ziet de gemeente ook het liefst gesloopt, omdat dan de gewenste nieuwbouw kan plaatsvin den. Tijdens en na de sloop heeft archeo logisch onderzoek aangetoond dat er direct onder het vloerniveau van de gesloopte panden zeer goed bewaarde 12de en 13de -eeuwse paalsporen aanwezig zijn. Een bewijs dat Anneke de Bruijn veel ouder is dan we dachten en wellicht dus van nog veel grotere betekenis is die Asten ontstijgt! Ondertussen blijven de Heemkundekring De Vonder en Stichting Anneke de Bruijn strij den voor behoud van het laatste pand. Tot hier en niet verder! u BB De sloop van rijksmonument Koningsplein 12. maart 2014 HEEMSCHUT 31

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 31