ZONNEPANELEN en monumenten Verschillend beleid Mathijs Witte Duurzame oplossing? Veel gemeenten worstelen met de vraag hoe ze om moeten gaan met zonnepane len op (rijks)monumenten, op gebouwen in beschermde stads- of dorpsgezichten of in het waardevolle open cultuurlandschap. Moeten deze ontwikkelingen nu wel of niet beleidsmatig ondersteund worden? Aan de ene kant helpt een gemeente graag een monumenteneigenaar, die zonnepane len op zijn dak wil plaatsen. Immers, veel gemeenten hebben hoge ambities op het terrein van duurzaamheid. Sommigen bieden zelfs zonnepanelen aan inwoners aan. Aan de andere kant moet de gemeente ook de aanvraag toetsen aan de ruimtelijk relevante kaders. Daarbij wordt gekeken of de mate van ingrijpen in de historisch-ruimtelijke structuur aanvaardbaar is en of er geen monumen tale waarden in het geding zijn. Vaak blijkt dat ontsierende zonnepanelen het historisch daklandschap te veel aantasten. Waar ligt de balans tussen duurzaamheidsdoelen en het behoud van cultuurhistorische waarden? Sommigen gemeenten zijn heel terug houdend in het verlenen van een vergun ning voor zonnepanelen op daken in een historische omgeving. Zo wil het college- bestuur van Amersfoort niet meewerken aan het plaatsen van panelen op de mid deleeuwse Muurhuizen. De van de straat zichtbare panelen zullen het historische beeld teveel aantasten. De eigenaar heeft bezwaar aangetekend. Amsterdam is ook een gemeente waar ze zuinig zijn op het oude daklandschap. Installaties zijn toege staan op platte en hellende daken en op bijgebouwen, als ze maar niet zichtbaar zijn vanaf de straat en er geen historische daken worden vernield. Interessant is wel dat de gemeente Amsterdam voor de eige naren zoekt naar alternatieve locaties om zonnepanelen te plaatsen. Dit kan zowel in de stad als daarbuiten. De gemeente Haarlemmermeer is een gemeente waar juist alles lijkt te mogen. Een monumen- Voorbeelden in Wageningen en Bennekom laten zien dat het plaatsen van blauwe zonne panelen niet overal geslaagd is. taal en uniek Oegstgeester pannendak op een 19de-eeuwse Rooms-Katholieke kerk in Hoofddorp hoeft niet behouden te blijven, volgens het gemeentebestuur. Het opwek ken van zonne-energie gaat voor. Ook zijn er veel gemeenten die een tussenweg zoeken. De gemeente Houten staat in principe zon nepanelen vergunningsvrij toe, maar geeft wel richtlijnen, waar een (monumenten) eigenaar aan moet voldoen. Zo hopen ze de burger tegemoet te komen. Bij het bevestigen van panelen, de omvor mer en de bekabeling ontstaat schade aan het historische materiaal of de dakcon structie. Een gemeente zal een afweging moeten maken in hoeverre behoud van cul tuurhistorische waarden gewenst is. Bij de instandhouding van het historisch-ruimte lijke beeld van een stad of landschap geldt dat er goede oplossingen zijn om aantas ting te beperken. In de eerste plaats kun nen alternatieve locaties worden gevonden buiten historische stadscentra. Ten tweede kan ook veel winst behaald worden door uniforme zonnepanelen in de juiste grootte en kleur op een dakvlak te leggen. Ten derde kan met nieuwe technieken ook op het gebied van de ruimtelijke kwaliteit winst behaald worden. Zo zijn zonnecellen nu geïntegreerd in dakpannen of bestaan er folies met zonnecellen die je op een dakvlak kunt leggen. Zo kan de groei van zonnecel len samengaan met behoud van cultuurhis torische waarden. 30 HEEMSCHUT maart 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 30