Behoud van het Oud Hollands Gietersambacht Erfgoed Leiden en Omstreken introduceert folder over gevelrenovatie Al ver voor de Gouden Eeuw werden ker ken, kastelen en paleizen, maar ook luxe woonhuizen verlicht met koperen kroon luchters en wandkandelaars. Door de eeuwen heen zijn deze kroonluchters een stijlkenmerk gebleven van Hollandse monu mentale interieurs. Behalve fraai en sierlijk waren de koperen kroonluchters vernuftig uitgedacht: een bouwsysteem waarmee op maat de optimale lichtbron voor een ruimte werd samengesteld. Geelkoperen kroonluchters werden en worden gemaakt door geelgieters. Een geelgieter is iemand die gietproducten van geelkoper of messing vervaardigt. Het is een oud ambacht en een geelgieter is een typische ambachtsman. De Nederlandse geel- en bronsgieterijen hebben een uitstekende reputatie, zowel in Nederland als in het buitenland. Recente opdrachten zoals het in oude luister her stellen van de kroonluchters van de Nieuwe Kerk voor de inhuldiging van Koning Willem Alexander en het gieten van de Maria klok HISTORISCHE GEVELS RESTAUREREN EN REINIGEN voor de Notre Dame in Parijs zijn daarvan het bewijs. De onlangs opgerichte Stichting tot behoud van het Oud Hollands Gietersambacht heeft tot doel het in stand houden van het gie tersambacht, in het bijzonder het gieten en restaureren van Oud Hollandse kroonluch ters, maar ook andere gietproducten zoals bronzen klokken, koperen lezenaars en kandelaars. De Stichting zet zich in om sta geplaatsen te creëren voor jonge mensen die het ambacht willen leren en voortzet ten. Ook wil de stichting de kennis over de geschiedenis van het gieten verdiepen en verspreiden door middel van publicaties en andere communicatiemiddelen. Een eerste publicatie over de historie van het geelgie- tersambacht, een onderzoek onder andere in samenwerking met een studente van de Universiteit van Amsterdam, is onlangs ver schenen. Het verwerven van oude gietmal- len en het ondersteunen van eigenaren bij de restauratie van hun gietproducten rekent de stichting eveneens tot haar taak. Daar naast wil de stichting ook jonge kunste naars attenderen op de mogelijkheden van O Een geelgieter in actie. het (geel)gieten. Er kan verrassend veel! In het voorjaar van 2014 staan er diverse acti viteiten gepland om aandacht te vragen voor het gietersambacht, zoals gietdagen, lezin gen en excursies onder deskundige leiding. Wilt u meer weten? Stuur dan een aan mail aan st.oud.holl.gietersambacht@gmail.com U wordt opgenomen in het adressenbestand en op de hoogte gehouden van activiteiten. Eind 2013 presenteerde wethouder Jan- Jaap de Haan van Leiden de folder 'Histo rische gevels restaureren en reinigen'. Deze folder informeert eigenaren van oude pan den over het verantwoord omgaan met his torische gevels. Een historische gevel gaat eeuwen mee, mits er zorgvuldig mee om wordt gegaan. Het ondeskundig reinigen, waterwerend maken of voegen vervangen kan de kwaliteit van een gevel echter sterk ondermijnen. Leiden wil stimuleren dat eigenaren voorzichtig te werk gaan bij vocht- overlast, graffiti en andere gebreken. Dat is beter voor de gevel én de portemonnee. De brochure 'Historische gevels restaureren en reinigen' geeft informatie en tips over wat wel en wat niet verantwoord is. De folder is gratis te downloaden via http:// erfgoed.leiden.nl/producten/historische- gevels/. m maart 2014 HEEMSCHUT 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 29