Monumentenmarkt Tuinen Tweede Wereldoorlog en er zitten een paar interessante details in.' De hellingbanen bij de flats zijn het meest opvallende voorbeeld van zo'n bijzonder detail. Ze vervangen de trappenhuizen en zijn bedoeld om makkelijk met zware spul len naar boven te komen. Twee verhuizende mannen maken daar dankbaar gebruik van. 'Zo is het vlot verhuizen,' roepen ze naar beneden. Wat hun betreft mogen de Hel- lingbaanflats behouden blijven. Marloes: 'Je ziet het, over het ontwerp van deze flats is nagedacht. Alleen al daarom is het de moeite waard om je ervoor in te zetten.' Dat deed Heemschut Fryslan onder andere tijdens de Monumentenmarkt, die nog nietzo langgeleden in Leeuwarden werd gehouden. Marloes: 'Het was de bedoeling om vraag en aanbod op het gebied van monumenten bij elkaar te brengen. Wij stonden er ook met een standje en we hebben leuke contacten kunnen leggen. Veel folders en tijdschrif ten uitgedeeld en mensen gewezen op het bestaan en het nut van Heemschut. Ik hoop dat het nieuwe leden oplevert, maar of dat is gelukt weet ik niet. In ieder geval hebben we met een wethouder kunnen praten over de Hellingbaanflats. Ze vond dat er nader naar gekeken moet worden, onder andere door een technisch haalbaarheidsonderzoek om in ieder geval één van de flats te behouden. Toch weer een mooi succes.' Tijdens die wandeling vertelt ze over haar betrokkenheid bij het behoud van erfgoed: 'Ik wil graag weten hoe dingen tot stand zijn gekomen, waarom ze zijn zoals ze zijn. Bovendien vind ik het verband tussen gebouwde omgeving en het landschap inte ressant. Een combinatie van architectuur en landschap vind je bijvoorbeeld in par ken.' Ze loopt daarom doelbewust naar de Prinsentuin: 'Een mooi stukje Leeuwarden, waar ik graag kom. Aan de overkant van de gracht ligt het oude Diaconessenhuis, een ontwerp van architect Willem Cornelis de Ze vertelt verder over de Pingjumer Hals band, een oude dijk in de buurt van Bols- ward, die deels is vergraven en nog verder dreigt te worden afgevlakt: 'Dat is het type landschapselement waarvoor ik me met Heemschut Fryslan ook inzet.' Dan stappen we in de auto en gaan op weg naar de wijk Heechterp-Schieringen waar sloop dreigt voor een negental flats uit het midden van de jaren vijftig. Op het eerste gezicht lijkt dat geen zaak voor Heemschut, maar Marloes denkt daar anders over: 'Het zijn misschien geen architectonische hoogstandjes, maar ze zijn karakteristiek voor de periode na de De scheve Oldehove is een belangrijk monument in de stad. maken. Straks gaan we wel kijken bij de Hellingbaanflats, waarvoor we ons moeten inzetten. Maar eerst maken we een wande ling door het centrum van Leeuwarden.' Groot naar wie ik tijdens mijn studie onder zoek heb gedaan. Ook een paar bijgebou wen van het Sint Anthony Gasthuis aan het Perkswaltje zijn van De Groot.' Marioes Eskens in De Prinsentuin. maart 2014 HEEMSCHUT 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 27