Fryslan wil Heemschut breder bekend maken Vrijwilliger op stap Social media en direct aanspreken even belangrijk Marloes Eskens (1982) is sinds 2008 lid van Heemschut. Ze is pr-functionaris van de commissie Friesland en ziet kansen om meer jongeren bij Heemschut te betrekken. De tijd is er rijp voor en via de social media zijn ze eenvoudig te bereiken. Eric Ie Gras Social media Hindeloopen, Hylpen in het Fries. Dat staat, afgezien van een antikraakwacht, leeg en is sterk aan het verpauperen. Het is een Rijks monument, maar dat betekent niet auto matisch dat een pand goed onderhouden wordt. Het zou echt zonde zijn als dit pand verloren zou gaan.' Fleemschut Fryslan trok via Twitter aan de bel en kreeg een reactie van een paar gemeenteraadsleden. Marloes: 'Daarop volgde een gesprek en hebben we op de ernst van de situatie gewezen. Wat het gaat opleveren, weten we nog niet.' In datzelfde gesprek kaartte Fleemschut Fryslan het geval van het dorpshuisje aan de Streek 27 in Kimswerd aan: 'Voor dit Rijksmonument is zelfs een sloopvergunning afgegeven en dat had natuurlijk niet moeten gebeuren. De eigenaar wil ervan af en het pand is in slechte staat. Er is een onderzoek gaande naar mogelijkheden voor een zinvolle bestemming.' Social media zijn dus een effectief mid del om contacten te leggen en mensen te mobiliseren. Marloes: 'Vooral om een groter publiek en meer jongeren bij Fleem schut te betrekken. De kansen zijn er. Nu door de economische crisis de activiteiten in de bouw behoorlijk zijn teruggelopen en er sterk bezuinigd wordt in de erfgoedsec tor, zoeken jongeren die een opleiding in die richting hebben gevolgd, naar vrijwilli gerswerk dat ligt in het verlengde van die opleiding. Denk maar aan architectuur- en landschapshistorici zoals ikzelf, maar bij voorbeeld ook aan architecten of archeo logen. Als de bouw weer gaat aantrekken zullen ze hopelijk werk vinden, maar ze kun nen dan actief blijven voor Fleemschut. Als ze niet actief blijven, dan hebben ze in ieder geval Fleemschut leren kennen.' Marloes is geboren in Leeuwarden en hoewel ze nu in het nabijgelegen Veen- wouden woont, blijft ze een echte 'Liwwar- der': 'Gelukkig spelen er in de stad weinig grote zaken waar we ons druk over moeten Stadsgezicht met de 77 meter hoge Avero-toren van architect Bonnema. Marloes heeft een café uitgezocht met uitzicht op de Oldehove, de oude kerkto ren van de Friese hoofdstad die behoorlijk uit het lood staat. Maar daarover maakt Fleemschut Fryslan zich geen zorgen. Marloes: 'Wel over het Badpaviljoen van 26 HEEMSCHUT maart 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 26