Roerend erfgoed en interieurs Wat te doen bij leegstand? Inventariseren, selecteren, verwerven Dit artikel verschijnt naar aanleiding van de presentatie van 'Industrieel Erfgoed. Van Buitenbeentje binnen de monumentenzorg naar boegbeeld van de erfgoedzorg. Primavera Pers, Leiden, 2013. ISBN 978-90-5997-158-5, 12,50. www.primaverapers.nl De laatste na oorlogse visrokerij in Spaken burg is enkele jaren geleden gesloopt. De huidige werkelijkheid is anders en veel meer divers. Een te veel aan opknapwoede leidt tot waardenverlies. Maar soms is er ook teveel gesloopt, zoals bij Enka in Ede. Als gebouwen wind- en waterdicht zijn en de onderhoudskosten worden opgebracht door verhuur, zijn ze in principe goed bestemd. Tijdelijke bestemmingen zullen echter meer en meer de regel gaan worden. Ondertus sen gaat de strijd om behoud ook in deze economisch mindere tijden voort. Silo's in Achterveld en Dronten worden of zijn helaas gesloopt. De toekomst voor de Ocrietfabriek in Eemnes is onzeker. Dreigende sloop van cacaofabriek Ringers in Alkmaar bracht massaal verzet te weeg. Burgers zijn bij behoudsacties gelukkig steeds meer stern- bepalend. Niet in de laatste plaats ligt er een grote uitdaging voor onze Nederlandse bedrijven. Vaak zien we een beleid dat niet strookt met de trots van de traditie. Het kan ook anders. Embrace your past, but live for now... Dat zong Beyoncé, nota bene als reclame voor Pepsi-Cola, in een dansstudio...gevestigd in een oude fabriek. themajaar rond industrieel erfgoed. Het jaar 1996 bracht veel publiek op de been. Cul tuurtoerisme werd belangrijk en industrieel erfgoed werd opgenomen in allerlei routes. Industrieel erfgoed stond vanaf dat jaar op de kaart en zou meer en meer een plekje krijgen in de harten van het grote publiek. FIEN, de Federatie van Industrieel Erf goed Nederland, een federatie van ruim 40 belangenorganisaties, stond garant voor talrijke excursies voor betrokken leden. Een ander belangrijk initiatief was de oprichting van BOEi, een Nationale Maatschappij van Industrieel Erfgoed. BOEi wist veel bijzondere objecten te verwerven en dankzij hun kennis en inzette restaureren en te herbestemmen. Anno 2014 is veel waardevols behouden. Maar er zijn ook nog steeds bedreigingen. Deze richten zich niet alleen op gebouwen, maar ook op interieurs, inventarissen en collecties. Door overnames is er vaak geen aandacht meer voor de bedrijfscollectie. Het kan echter ook anders: vrijwilligers in Stam persgat mogen een oude turbinehal gebrui ken voor hun hobby. Ze verzamelen er de stoommachines die uit suikerfabrieken wer den ontmanteld en maken ze weer werkend. Machines, die de waardevolle onderdelen van het interieur vormen van veel industri eel erfgoed, zijn meestal niet beschermd. Dat kan vaak niet en hoeft ook niet, immers fabrieken moeten kunnen blijven produce ren. Maar in sommige gevallen verdienen machines wel degelijk bescherming. Die kennis moet meer ontwikkeld en onder de aandacht worden gebracht. Tot op heden is eigenlijk te veel industrieel erfgoed als casco behouden. Casco's zonder inhoud hebben door rigoureuze herbestemming veel van hun betekenis verloren. Nieuwe concepten zijn nodig om de bedrijfshistorie bij nieuwe func ties beter zichtbaar te houden of te maken. Te vaak wordt nog gedacht in afgeronde concepten voor herbestemming van indus trieel erfgoed; in schitterende luxueuze appartementen of in complete renovaties. van een kwartier verkend en neergesabeld. Dit soort optreden leverde burgemeester Becht van Tilburg de bijnaam 'Kees de Slo per' op. Mede dankzij de Heemkundekring Tilborch en Professor Van den Eerenbeemt werd de Gemeenteraad wakker geschud. Er kwam een monumentencommissie en een Werkcommissie Textielindustriële Archeo logie. Deze stappen leidden uiteindelijk tot het behoud van het Mommerscomplex, nu het Audax ofwel Nederlands Textielmu seum. Het is een van de oudste musea in ons land, gewijd aan de industrie. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg voerde vanaf de jaren '70 een aantal typo logische onderzoeken uit. Zo werden in die periode de eerste stoomgemalen, sta tionsgebouwen, vuurtorens en een enkel mijnmonument beschermd. Midden jaren 1990 werd het Projectbureau Industrieel Erfgoed (PIE) opgericht. Er werd onder zocht, geïnventariseerd en gepubliceerd, vaak in aanvulling op het inmiddels gestarte MIP (Monumenten Inventarisatie Project) en MSP (Monumenten Selectie Project). De inzet van het PIE resulteerde ook in een De Stoommachine van museum de Cruquius. maart 2014 HEEMSCHUT 25

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 25