Boegbeeld erfgoedzorg ■mÈÈËË In een wereld waarin alles en iedereen wordt ingedeeld in 'doelgroepen', vormt industrieel erfgoed inmiddels een volwaardig onderdeel binnen de erfgoedsector. Aan integratie van deze categorie erfgoed ging een lange strijd vooraf. Enka in Ede is onderdeel van een grootschalige herontwikkeling. Met de uitvinding van de stoommachine begint de industrialisatie van Europa. Hoe wel de eerste machine in 1776 in Nederland arriveerde, wordt koning Willem I gezien als de man die stoom introduceerde. Het was Willem I die in 1837 besloot om, na een lange discussie over de voor- en nadelen van stoom en wind, de Haarlemmermeer droog te laten leggen met gemalen, die gebruik maakten van deze nieuwe techniek. In 1933 werd gemaal de Cruquius buiten gebruik gesteld. Het was dankzij een actie van ingenieurs, dat werd voorkomen dat het gebouw en de bijzondere machine werden gesloopt. Het is een van de oudste openge stelde industriële gebouwen van ons land. Fabrieksgebouwen hadden vaak letterlijk een kwade reuk. Ze moesten geruisloos uit de binnenstad verdwijnen. Ze stonken, waren verouderd en bij de werknemers had den de bedrijven vaak een slechte naam. De werktijd in de fabriek is voor veel voor malige arbeiders niet iets om op terug te kijken. Maar wat wil je, het was de tijd dat de vakbonden streden voor hogere lonen en meer pensioen, kortere werkweken en minder lange werkdagen. De fabriekspoort vormde de fysieke grens tussen werk en vrije tijd, tussen plicht en ontspanning. Veel arbeiders wensten niet herinnerd te worden aan hun arbeidsverleden. In Tilburg leidde de voorgenomen sloop van een van een industrieel complex tot een burgerinitiatief. De textielfabriek Pieter van Dooren, waarvan de oudste stoommachi nes uit 1825 dateerden, werd in 1975 aan gekocht voor sloop. Ondanks aandacht van onder meer de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis, ging het College van Tilburg akkoord met sloop. Rap porten werden niet ter vergadering gebracht, behoudsopties in een collegevergadering 24 HEEMSCHUT maart 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 24