Heemschut actief Markante school bedreigd Plannen voor renovatie stadskantoor Limburg Zeeland Flevolan' NOORD-BRABANT ZUID-HOLLAND DEN HAAG - Onlangs heeft het gemeentebe stuur van Den Haag besloten het markante schoolgebouw uit 1924 naar een ontwerp van Co Brandes en uitgevoerd door gemeentear chitect D.C. van der Zwart aan de Ketelstraat 21-23 door een projectontwikkelaar tot wonin gen te laten herontwikkelen. Het schoolgebouw zou daarvoor gesloopt moeten worden. Hierbij is een drietal kanttekeningen te plaatsen. Het voorzieningenniveau in de buurt komt hiermee ernstig in gevaar. Is woningbouw hier wel nodig en een markant en waardevol gebouw gaat verloren. De voormalige school speelt een cen trale rol in het Laakkwartier Noord, de buurt die tijdens de stadsvernieuwing in de jaren '80 van de vorige eeuw vrijwel geheel door nieuwbouw is vervangen, met uitzondering van het blok waar de school deel van uitmaakt. De Ketelstraat- school is het enig overgebleven exemplaar van een serie vrijwel identieke lagere scholen uit de periode 1924 - 1927 in de Nieuwe Haagse Schoolstijl, gebouwd door D.C. van der Zwart naar ontwerp van Co Brandes. De school vormt in de wijk het enig overgebleven voorbeeld van een school in die bouwstijl. De historie, het markante uiterlijk, het grotendeels gave interieur met karakteristiek tegelwerk, glas-in- loodramen en het schoolplein, nu tuin met vier monumentale bomen, vormen een bron van inspiratie om verder te gaan met gebouw en plek. Het is als buurtcentrum bovendien een nieuwe, positieve rol gaan spelen in de wijk. De voorzijde van de school is in 1987-1989 versierd met tegels door keramisch atelier Pot vis. De commissie Zuid-Holland ondersteunt de Vrienden van Ketelstraat 23 en de Vereni ging Vrienden van Den Haag in hun streven het gebouw te behouden. Mare Scheidius Friesland Noord Holland TILBURG - De gemeente Tilburg heeft Bureau Rijnboutt verzocht om een beeldkwaliteitsplan te maken voor de omgeving rond het Paleis, de Heikese Kerk, de Beljonfontein, de Recht bank en Stadskantoren 1 en 3. Alle func ties van kerk en staat komen in dit stukje Tilburg samen, met de fontein als ver bindend element. Stadskantoor 1, een typisch naoorlogs gebouw van het Rotterdamse Bureau Kraaijvanger, werd in 1970 vormgegeven als een strak spiegelend zwart gebouw. Als bijnaam kreeg het 'de zwarte doos'. Het omarmt het paleis en opvallend is dat het strakke en het deco ratieve wonderwel bij elkaar passen. Kernkwaliteit van Stadskantoor 1 is de vloei ende overgang tussen buiten en binnen, tus sen gebouw en stad. Het gebouw is ontworpen met het oog op het gebruik, waaronder die van de publieke functie. De nieuwe plannen behel zen om winkels op de plaats van de publieks functie te maken. Er wordt een kraag rondom dit deel van het gebouw gezet. 'SKI' is nu een eenheid tussen boven en onder en tussen de Utrecht Zuid Holland X Noord Brabant verschillende zijden, maar met dit plan verdwijnt die eenheid. De commis sie Noord-Brabant, Heemkundekring Tilborch en het Cuypersgenootschap vinden dat er niet zomaar aan de architectuur van Kraaijvanger getornd kan worden. Ook de omgevingscom missie van Tilburg is tot nu toe niet enthousiast over de plannen. Miriam van den Dries V Gelderland 18 HEEMSCHUT maart 2014

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 18