Behoud Duivendorp Sluis monument? Flevolam Overijssel Utrecht Gelderland Noord Holland Zuid Holland UTRECHT Noord Brabant Limburg DEN DOLDER - De plannen van Woningbouwvereniging De Kom- binatie betreffende gedeeltelijke sloop en renovatie van een aantal karakteristieke arbeiderswoningen aan de Pleineslaan in Den Dolder stuiten op fel verzet. De wonin gen werden gebouwd in opdracht van Christoph Pleines (1857 - 1936), directeur van de Koninklijke Zeepfabrie ken de Duif. Hij was tevens betrokken bij de oprichting van een lagere school en de opening van een post- en telegraafkantoor. Pleines realiseerde voor zijn werknemers zelfs een kerkzaal in de fabriek. De Historische Vereniging Den Dolder bepleit voor renovatie met behoud van de karakteristieke eigen schappen van de arbeiderswoningen, die gezichts bepalend zijn voor de ontwikkeling van het dorp Den Dolder. Ze staan zowel op de lijst van de Utrechtse Stichting voor Industrieel Erfgoed, alsook op de gemeentelijke monumentenlijst van Zeist. De com missie Utrecht ondersteunt het initiatief tot behoud van harte en pleit voor zorgvuldige renovatie. Martha de Wit GELDERLAND Groningen Heemschut actief Friesland Drenthe DIEREN - Het Apeldoorns Kanaal geniet bij toe risten altijd veel waardering. Door de beheer der, het Waterschap Vallei en Veluwe te Apel doorn, wordt het gezien als erfgoed van grote cultuurhistorische waarde. Het kanaal is in twee fasen aangelegd. Eerst werd in 1828 het deel van Apeldoorn naar Hattem gegraven en later in 1868 het deel van Apeldoorn naar Die ren. De schutsluis te Dieren gaf het kanaal de verbinding met de rivier de IJssel. De Stichting Apeldoorns Kanaal wil dat het kanaal en haar kunstwerken integraal behouden blijven. Mede door toedoen van de stichting is de afgelopen jaren al een aantal onderdelen van het kanaal gerestaureerd. De Stichting vroeg advies aan Heemschut Gelderland om de restauratie van deze sluis mede te ondersteunen. Tevens heeft ze bij de gemeente Rheden, waarin de sluis gelegen is, de monumentenstatus aange vraagd. Het is jammer dat bij de plannen rond Is, de provinciale weg bij station Dieren geen reke- ro ning is gehouden met een beweegbare brug S- over het kanaal. Zo lijkt de kans om het kanaal 3 volledig toeristisch bevaarbaar te maken voor- ei lopig weer een aantal decennia geblokkeerd. Jan Reijnen maart 2014 HEEMSCHUT 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2014 | | pagina 17